Десятий тиждень вагітності

Ось і настав десятий тиждень вагітності. Вагітність вже можуть помітити оточуючі, оскільки животик потихеньку починає рости. Та й повадки вагітної теж змінюються, вона стає більш обережною і трішки незграбною. З кожним тижнем вагітна жінка все більше буде змінюватися не лише зовні, але і всередині.

Майбутня дитина невпинно росте і розвивається. В її маленькому організмі відбуваються такі великі зміни. Всі органи малюка закладені і тепер матуся може трохи видихнути, оскільки більшість вроджених вад вже не можуть сформуватися. Але розслаблятися не варто, оскільки попереду ще багато тижнів, які можуть принести як приємні, так і не дуже приємні сюрпризи.

Чого ж вам очікувати від десятого тижня вагітності. Що потрібно зробити, як харчуватися, про це і про багато іншого поговоримо сьогодні.

Розвиток плоду на 10 тижні

Як вже згадувалося вище, до десятого тижня вагітності всі органи малюка закладені. Якщо до цього моменту вагітність протікала добре, то тепер вроджені вади розвитку плоду вже не загрожують. Але попереду ще багато змін, які готують малюка до майбутньої зустрічі із зовнішнім світом.

Внутрішні зміни

 • На десятому тижні вагітності активно продовжує розвиватися головний мозок плоду. Формуються нейронні зв’язки, які будуть відповідати за всі життєво важливі навички вашої майбутньої дитини. Кожну хвилину в головному мозку плода утворюється приблизно 250 тисяч нейронів. Мозок плода вже може надсилати мамі сигнали, які свідчать про його потреби. Саме цим і пояснюються «дивні гастрономічні уподобання майбутньої мами».
 • Серце плоду б’ється зі швидкістю 140-160 ударів за хвилину. Якщо ви вже були на УЗД, значить чули цей прекрасний звук. Якщо ж не були, то ця подія намічається на 12 тиждень.
 • На цьому тижні плід вже може ковтати. Зараз він активно заковтує навколоплідні води. В організмі малюка вже утворюється перша сеча, яка накопичується у сечовому міхурі. Потім сеча плоду виводиться в амніотичну (навколоплідну) рідину, звідки потрапляє у материнський кровотік. А з крові матері продукти метаболізму плоду виділяються з її сечею.
 • Удосконалюється і плацента. Остаточно вона сформується десь на 12-му тижні вагітності. Саме тому майбутня матуся повинна по можливості виключити всі негативні фактори, які можуть нашкодити малюкові. Поки бар’єр не сформований, безпека плоду повністю у ваших руках.
 • На десятому тижні вагітності закладаються волосяні цибулини. До моменту пологів, у малюка вже виросте волоссячко. Його колір і густота закладені генетично, вплинути на них ви ніяк не зможете.
 • На язику плода з’являються перші смакові сосочки. Зовсім скоро малюк зможе розрізняти смак навколоплідних вод.
 • Кістки плода поступово починають твердішати і міцніти. Саме тому дуже важливо, щоб в організмі вагітної була необхідна кількість кальцію. Якщо ж разом з їжею не буде надходити достатньої кількості кальцію, то він буде вимиватися з організму вагітної, що не дуже добре для її здоров’я.

Зовнішні зміни

 • Зовні маля схоже на маленького чоловічка. Хвостик, який був в ембріона на перших тижнях, вже зник.
 • Голівка плоду велика, непропорційна по відношенню до тіла. Лобик ніби здіймається над головою, але до моменту пологів все стане на свої місця.
 • Шкіра плоду на десятому тижні вагітності прозора. Зараз можна побачити, якби була така можливість, всі органи, судини і м’язи плоду.
 • Удосконалюється обличчя. Очі поступово зближуються до перенісся. Зараз очі закриті повіками, але в недалекому майбутньому малюк зможе їх відкривати. Носик вже є, але до кінця він ще не сформований. У плода також вже є губи, якими він рефлекторно може рухати.
 • Ручки і ніжки теж сформовані. Малюк вже може активно ними рухати. Звичайно ж, ці рухи мама не відчуває, оскільки плід дуже маленький. На пальчиках рук і ніг починають з’являтися нігті.
 • На десятому тижні у плоду починають розвиватися сідниці.

Вага та розмір плода

До цього моменту зріст вашого малюка складає 30-40 міліметрів. Велика частина цього зросту припадає на голову. Важить плід 4-5 грам. Вашого малюка на цьому тижні можна порівняти з полуничкою або невеликою сливкою.

Відчуття вагітної на 10 тижні

 • Ймовірно, на цьому тижні у вас почне з’являтися маленький животик. Об’єм збільшується трохи нижче пупка, саме тому важливо не носити тісні штани, щоб не здавлювати плід. Матка вже досить збільшилася, Зараз її можна порівняти з великим яблуком.
 • Десятий тиждень вагітності все ще є періодом токсикозу. Якщо ж у вас не спостерігалося симптомів токсикозу до цього моменту, то швидше за все він вам вже не загрожує.
 • Збільшення грудей. Груди продовжують збільшуватися протягом всієї вагітності, тільки у всіх по-різному. Деякі жінки відзначають інтенсивне збільшення грудей вже на початку вагітності, але так відбувається далеко не у всіх. Головне, не перетискайте груди тісними бюстгальтерами. Намагайтеся купувати білизну потрібного розміру і з натуральних тканин.
 • Збільшення обсягу крові в організмі. Щоб забезпечити харчування дитині і впоратися з цим додатковим навантаженням, обсяг крові вагітної збільшується. Саме цей додатковий обсяг крові викликає початкове збільшення ваги у вагітної жінки.
 • Прискорене серцебиття. На десятому тижні вагітності у жінки може з’явитися тахікардія. Найчастіше з такою проблемою стикаються жінки, у яких є анемія. Якщо у вас виник такий симптом, то краще звернутися до лікаря за консультацією.
 • Проблеми зі сном. На цьому етапі у вагітної може з’явитися безсоння. Якщо ви не можете впоратися з безсонням за допомогою прогулянок і правильного режиму дня, зверніться до терапевта. Брак сну може негативно позначитися на розвитку плоду.
 • Печія. Печія часто мучить тих, у кого до вагітності вже були проблеми з шлунково-кишковим трактом. Щоб уникнути цього неприємного явища, потрібно виключити жирну, копчену, перчену і надто солону їжу. Крім цього, стежте за тим, що ви п’єте, ніяких солодких газованих напоїв не повинно бути у вашому раціоні. Содою печію лікувати не можна! Зараз від печії є препарати, які можна вагітним.
 • Часте сечовипускання. Через розширений обсяг крові і збільшення припливу крові до нирок обсяг вироблюваної сечі також збільшується. Це відбувається тому, що необхідно видаляти збільшені відходи матері і плоду. Але варто відзначити, що такий симптом на ранніх термінах вагітності спостерігається не у всіх.
 • Нестабільний емоційний стан. Настрій вагітної жінки може змінюватися, як кажуть, зі швидкістю звуку. Виною всьому цьому гормони. Попросіть ваших найближчих і рідних допомогти подолати цей непростий етап разом. Адже що може бути краще, ніж підтримка улюблених. Незабаром все налагодиться, і ви будете радіти вагітності.

Збільшення ваги вагітної

На десятому тижні вагітності жінка може набрати від 0,5 до 1,5 кілограмів ваги. Якщо ви набираєте більше, потрібно скорегувати своє харчування, щоб не допустити набору зайвої ваги.

За весь термін вагітності жінці рекомендується набрати 10-12 кілограм. звісно, це все індивідуально, жорсткого стандарту немає. Але якщо ви стрімко набираєте вагу, необхідно серйозно зайнятися харчуванням, виключити продукти, які призводять до цього.

Повірте, набрати вагу під час вагітності легко, а ось скинути після неї – це дуже складний і тривалий процес. Все у ваших руках.

Аналізи і обстеження

На 10 тижні вагітності ви зобов’язані сходити на прийом до гінеколога. Це дуже важливо, тому що в період з 10 по 12 тиждень вагітну необхідно поставити на облік. Перед постановкою на облік, лікар вам випише направлення на необхідні аналізи, а також направить до профільних фахівців.

Необхідні аналізи:

Клінічний аналіз крові;

Аналіз крові на цукор;

Аналіз крові на СНІД, сифіліс, гепатит В;

Аналіз крові на групу і резус-фактор;

Аналіз крові на ХГЛ (здається при загрозі викидня);

Клінічний аналіз сечі.

Як правило, УЗД на десятому тижні вагітності не призначається. Перше планове УЗД робиться в 12 тижнів. Але якщо лікар запідозрить будь-які негативні зміни, то може направити вас на УЗД і раніше, щоб отримати розширену інформацію про стан плода.

Профільні фахівці:

Терапевт;

Окуліст;

Дерматолог;

Інфекціоніст;

Кардіолог;

Отоларинголог.

Це загальноприйнятий список лікарів, яких потрібно пройти перед постановкою на облік. Але у вашій поліклініці гінеколог може направити вас ще й до додаткових фахівців, якщо у цьому є необхідність.

Болі в животі на 10 тижні вагітності

На десятому тижні ризик викидня трохи знижується, але все одно потрібно бути дуже уважною до найменших змін в організмі.

Якщо ви відчуваєте помірні нечасті болі в животі – це не страшно. Такі відчуття пов’язані з ослабленням і розтягуванням зв’язок, що утримують матку. Виникають вони періодично і локалізуються ближче до боків, нерідко віддають у поперек.

Якщо ж біль локалізується внизу живота, якщо він сильний, тягнучий, ниючий, терміново зверніться до свого лікаря за консультацією. Такі симптоми вказують на ризик переривання вагітності. Пам’ятайте, навіть з загрозою викидня під час всієї вагітності, можна виносити і народити здорового малюка!

Крім такого характерного болю вас повинні насторожити червоні, коричневі і бурі виділення у будь-якій кількості. Якщо це буде навіть одна коричнева крапелька на білизні – негайно зверніться до лікаря.

Секс на 10 тижні

Якщо у вас немає загрози переривання вагітності, значить сексом можна і потрібно займатися. Звичайно ж, треба виключити дуже жорсткий і агресивний секс. Інтимна близькість допомагає вагітній розслабитися і забути про всі негативні відчуття, пов’язані з вагітністю. Крім цього, чоловіки дивляться на вагітну дружину новим поглядом. Адже форми жінки трішки починають округлятися, чим особливо приваблюють протилежну стать.

Харчування вагітної на 10 тижні

Мабуть, ви не раз чули про важливість харчування під час вагітності. Харчування – це дійсно дуже важливий аспект, адже від харчування вагітної залежить, як буде розвиватися плід. Чи отримає він всі необхідні елементи для повноцінного формування і розвитку.

Харчування має бути здоровим і збалансованим. Їсти потрібно 4-6 разів на добу, але маленькими порціями.

Рекомендовані продукти

 • Свіжі фрукти та овочі;
 • Свіжа зелень;
 • М’ясо і риба;
 • Яйця;
 • Різні крупи;
 • Молочні продукти;
 • Горіхи, насіння, сухофрукти.

Готувати овочі краще на пару або ж їсти сирими. М’ясо і рибу можна просто відварювати або готувати на пару. Кількість смажених страв слід істотно обмежити, якщо не виключити взагалі.

Не забувайте і про режим пиття. Вагітна жінка повинна випивати 1,5-2 літри чистої води на день.

Від чого потрібно відмовитися

 • Алкоголь;
 • Кава;
 • Жирна, дуже солона і перчене їжа;
 • Продукти, до складу яких входять барвники та консерванти;
 • Солодощі та фастфуд.

Рекомендації

 • Побільше гуляйте на свіжому повітрі. Прогулянки не тільки допоможуть наситити організм киснем, але і підтримувати фізичну форму.
 • Не нервуйте. Негативні емоції ні до чого під час вагітності. Постарайтеся бути на позитиві. Не зациклюйтеся на проблемах і образах. І тим більше не вигадуйте проблем самостійно. Вагітність – це найпрекрасніший період у житті жінки, постарайтеся насолодитися ним сповна.
 • Побільше часу проводьте з рідними і близькими. Якщо у вас вже є дітки, то не соромтеся їм розповідати про майбутнього братика або сестричку. Про те як він (або вона) скоро народиться і буде вимагати багато уваги, яку вам необхідно буде приділити крихті. Якщо дитина буде «підкована», то не виникатиме ревнощів, які можуть принести багато проблем у майбутньому. Не забувайте розповідати чоловікові про своє самопочуття. Він повинен знати, через що вам доводиться проходити, щоб в повній мірі підтримати.
 • Не приймайте ліки. Перед тим, як покласти будь-яку таблетку собі в рот, проконсультуйтеся з лікарем. Самостійне призначення препаратів може дуже негативно позначитися на майбутній дитині.
 • Поменше використовуйте побутову хімію. Буде краще, щоб під час вагітності ви взагалі не мали контакту з побутовою хімією, тому що вона дуже шкідлива, особливо для плода. Якщо вам нема кого попросити вимити ванну кімнату за вас, постарайтеся хоча б купувати не надто агресивні засоби.
5/5 - (1 гол.)
AnsWiki
Додати коментар