/ / Підвищені АТПО. Що робити?

Підвищені АТПО. Що робити?

Здала аналізи на гормони щитоподібної залози. АТПО підвищені. Це небезпечно?

Щитоподібна залоза — це орган ендокринної системи, що розташовується на передній поверхні шиї. Напевно, кожна людина знає, яку важливу функцію вона виконує — виробляє основні гормони, що необхідні для обміну речовин, росту окремих клітин, для повноцінного функціонування всього організму.

Щитоподібна залоза виробляє три основні гормони:

 1. трийодтиронін
 2. тироксин (тетрайодтіронін)
 3. кальцитонін

Зазвичай, проблеми (захворювання) виникають через брак або надлишок трийодтироніну чи тироксину (тетрайодтіронін). Умовно їх позначають Т3 і Т4. Свою назву вони отримали завдяки наявності в їхньому складі молекул йоду. У трийодтироніну три молекули йоду, а в тироксину — чотири. Але, звісно, є й інші складові щитоподібної залози, з якими можуть виникнути проблеми.

Антитіла до тиреоїдної пероксидази (АТ-ТПО) — камінь спотикання багатьох пацієнтів, зрозуміти їх суть і значення, а також допомогти вирішити проблему можуть лише компетентні ендокринологи. Але ми спробуємо з вами розібратися, що ж таке АТ-ТПО і що робити, якщо вони підвищені?

Читайте також: «Аналіз крові на АТПО. Як приготуватися?»

Для початку потрібно з’ясувати, що ж таке тиреоїдна пероксидаза, а вже потім, що таке «антитіла до тиреоїдної пероксидази».

Тиреоїдна пероксидаза (ТПО) — це фермент, що забезпечує утворення активної форми йоду, яка здатна включатися до процесу йодифікації тиреоглобуліну. Також вона є ключовим ферментом для утворення Т4 і Т3 (основних гормонів, що виробляються щитоподібною залозою).

Антитіла до тиреоїдної пероксидази (АТ-ТПО) — це антитіла, що виробляє імунна система проти власної щитоподібної залози. Простіше кажучи, імунна система сприймає власну щитоподібну залозу, як чужорідний орган, з яким потрібно боротися. Це серйозний збій в роботі організму, якого, в нормі, бути не повинно.

Що роблять з щитоподібною залозою АТ-ТПО?

ТПО є одним з основних антигенів щитоподібної залози. Тобто таким маячком, на який реагують клітини власного імунітету. Але поки вона знаходиться в захищеному від прямого контакту з кров’ю місці (в щитоподібній залозі), організм на неї не реагує.

Але в результаті різних впливів, що призводять до порушення цілісності структури залози, тиреопероксидаза потрапляє в кров. Це викликає реакцію організму і починається вироблення аутоантитіл (АТ-ТПО).

Фактори, що сприяють пошкодженню щитоподібної залози:

 • вірусні захворювання;
 • запальні процеси;
 • травма щитоподібної залози;
 • радіоактивне опромінення;
 • дефіцит або надлишок йоду.

Антитіла до ТПО виробляються В-лімфоцитами, коли ті неправильно сприймають ТПО як чужорідний білок. В результаті, ці антитіла починають впливати на клітини щитоподібної залози, руйнуючи їх (організм знищує не сторонні, а власні клітини). Давайте одразу окреслимо показники, що не виходять за межі норми. В нормі показник антитіл до ферменту тиреоїдної пероксидази — до 30 Од/літр (5,6 мМО/мл).

Якщо ж показник значно перевищує норму, то це говорить про те, що АТ-ТПО можуть призвести до масивного руйнування клітин щитоподібної залози, що вироблє гормони (Т3 і Т4). В результаті, в крові різко підвищиться рівень цих гормонів. Як наслідок, може розвинутися тиреотоксикоз (гіпертиреоз). Основними симптомами гіпертиреозу є: різка втрата ваги, дратівливість, втома, поганий сон, випадіння волосся, прискорений пульс, зоб, задишка, збій менструального циклу.

Читайте також: «Підвищені АТПО при вагітності. Це небезпечно?»

Як тільки гормони щитоподібної залози «вимиються» з організму, їх рівень поступово (протягом 1,5–2 місяців) знизиться. А от клітин, які можуть заповнити їх дефіцит, вже немає — зруйнувалися. Зруйновані клітини щитоподібної залози заміщуються сполучною тканиною або ж їх місце займають В-лімфоцити. Після чого може розвинутися гіпотиреоз — знижена функція щитоподібної залози.

Якщо ж АТ-ТПО підвищені помірно, вони можуть поступово, рік за роком, руйнувати клітини залози, що також небезпечно, адже, по суті, руйнується структура щитоподібної залози.

Це призводить до того, що через 20–30 років, зазвичай ближче до клімактеричного віку, кількість клітин, які виробляють гормони, знижується на стільки, що їх стає недостатньо для повноцінного забезпечення організму. Розвивається той самий гіпотиреоз.

Давайте детальніше з’ясуємо, що ж таке гіпотиреоз, аби знати, чого остерігатися і чого не можна допустити. Гіпотиреоз — це клінічний синдром, обумовлений недостатньою кількістю гормонів щитоподібної залози в крові. Цей стан характеризується зниженням всіх метаболічних (обмінних) процесів в організмі.

Кажучи простими словами, щитоподібна залоза перестає виробляти достатню кількість гормонів, необхідну для нормальної життєдіяльності організму. При такій хворобі ендокринологи призначають гормони, які потрібно пити кожного дня протягом тривалого часу.

На жаль, автоімунні захворювання щитоподібної залози — це одні з найбільш поширених автоімунних захворювань. Ними страждає приблизно 5% населення світу (тобто 350 млн чоловік). За статистикою антитіла до тиреоїдної пероксидази підвищені у жінок частіше, ніж у чоловіків.

Антитіла до ТПО будуть підвищені при таких захворюваннях як:

 • аутоімунний тиреоїдит (АІТ), тиреоїдит Хашимото — більше 90%;
 • хвороба Грейвса (дифузний токсичний зоб) — 80%;
 • післяпологовий тиреоїдит — більше 65%;
 • у людей з неаутоіммунними захворюваннями щитоподібної залози — 15–20%;

Хоча варто зауважити, що у 10% людей вони можуть бути підвищені і без будь-яких порушень функції щитоподібної залози або при наявності іншої автоімунної патології. Наприклад, ревматоїдного артриту. У деяких випадках вироблення АТ-ТПО обумовлене спадковими механізмами і при цьому може поєднуватися з автоімунними захворюваннями іншого роду.

Висновок

Якщо ви здали аналізи і побачили, що у вас підвищені АТ-ТПО, то це серйозний привід пройти повне обстеження організму і отримати консультацію ендокринолога, який і визначить схему вашого лікування. Ви маєте знати, що збільшений рівень антитіл до ТПО — це досить серйозне відхилення, яке свідчить про неадекватну роботу імунної системи. Бажаємо здоров'я.

Вам також буде цікаво

Обговорення