Тринадцятий тиждень вагітності

Тринадцятий тиждень вагітності – це кінець першого триместру. Як відомо, перший триместр вагітності є найскладнішим. Жінку мучить токсикоз, який може суттєво ускладнити життя і протікання вагітності. Крім цього, протягом усього першого триместру дуже багато вагітних стикаються із загрозою викидня. Ще колосальним стресом для жіночого організму є гормональна перебудова, яка відбулася на початку вагітності. Як бачите, складним його називають не дарма.

Оскільки разом з 13 тижнем закінчується і перший триместр вагітності, ви можете забути про страхи і тривоги, які супроводжували вас. Більшість вроджених вад і патологій вже не страшні вашому малюкові.

На цьому тижні малюк продовжує рости і розвиватися. Плід уже істотно підріс, тому, ймовірно, ваша вагітність стала помітною для оточуючих, і ви вже починаєте приймати поздоровлення.

Що відбувається з організмом вагітної на тринадцятому тижні, як краще харчуватися, що потрібно обов’язково встигнути саме на цьому тижні – про все це поговоримо. А ще з’ясуємо, як почуває себе плід на цьому тижні і які зміни відбуваються в його організмі.

Розвиток плода на 13 тижні

Ймовірно, ви зробили УЗД минулого тижня і вже бачили свого малюка. На цьому тижні плід повністю схожий на дорослу сформовану людину. Але зміни в його організмі тривають.

Внутрішні зміни

 • На тринадцятому тижні вагітності плацента завершує своє формування. Тепер вона відповідає за захист плоду від різних негативних факторів. Крім цього, вона починає виробляти прогестерон і естроген, які відповідають за нормальний розвиток плода.
 • Триває розвиток головного мозку. Зараз він схожий на мозок дорослої людини, тільки набагато менший. У гіпофізі виробляються практично всі необхідні для життя гормони.
 • Серце плода активно функціонує. Тільки уявіть, вже на цьому тижні крихітне сердечко вашого малюка перекачує приблизно 23 літри крові за добу.
 • Печінка, селезінка, кістковий мозок активно виробляють червоні кров’яні клітини – еритроцити. Також продукуються і білі кров’яні клітини – лейкоцити, які відповідають за формування імунного захисту плода.
 • На цьому тижні вагітності вже функціонує кишечник плода, забезпечуючи виведення продуктів обміну з організму. Також починає свою роботу і підшлункова залоза, виробляючи перший інсулін. Нирки плода функціонують і вже виробляють перші порції сечі. З кожним днем вони будуть працювати все активніше, створюючи всі умови для нормального функціонування організму плода.
 • Вже відбулася статева диференціація. У хлопчиків генітальний горбочок подовжується в пеніс і розвивається передміхурова залоза. У дівчаток генітальний горбочок загинається донизу, пізніше з нього сформується клітор.
 • Дихальна система плода продовжує розвиватися. Грудна клітка постійно здійснювати характерні рухи. Зрозуміло, що малюк не може дихати в утробі матері, але таким чином він тренується, щоб бути готовим до свого першого справжнього вдиху.
 • На тринадцятому тижні вагітності у плода починає розвиватися нюх. Тому ваш малюк вже може реагувати на запахи. Йому може не сподобатися або ж навпаки сподобатися запах їжі, яку ви їсте. Крім цього, плід вже визначає смак навколоплідних вод і не всі смаки йому до вподоби. Значною мірою майбутні вподобання в їжі визначаються тим, що входило в раціон вагітної, а потім і матері-годувальниці. Тому, якщо ви під час вагітності часто балуєте себе солоденьким, то не виключено, що ваша майбутня дитина буде небайдужою до солодощів.
 • Крім цього, ваш малюк вже здатний реагувати на світло і темряву, холод і тепло, тишу і шум. Тому починайте розмовляти зі своєю майбутньою дитинкою, вона вже чує вас.
 • На цьому тижні активно розвивається міміка плода. Він вміє гримасувати. Звичайно ж, набір емоцій, які може виражати малюк, вельми скромний, але у нього ще стільки часу для розвитку цих навичок.
 • Плід продовжує активно рухатися. Вагітна ще не може відчути ці рухи, оскільки дитинка занадто маленька. Найчастіше, перші ворушіння плода жінки відчувають в період з 15 по 18 тиждень вагітності.

Зовнішні зміни

 • Починають змінюватися пропорції тіла плода. Тулуб малюка починає рости швидше, ніж голова. Якщо раніше голова була непропорційно великою по відношенню до тіла, то зараз починає витягуватися тіло. З кожною тижнем тіло плода стає більш пропорційним.
 • Обличчя малюка вдосконалюється з кожним днем. Очки поступово зближуються, на повіках з’являються вії. Пушок з’являється і на місці брів. Носик і губки також сформовані, до речі, губками він вже може ворушити. Зовнішність плода починає набувати індивідуальних рис.
 • На тринадцятому тижні вагітності лоб плода вже не так здіймається над рівнем голови. Вушка малюка трошки піднімаються вгору, а вушні раковини набувають більш складної форми.
 • Ручки і ніжки також сформовані. На них є пальчики і навіть нігті. правда, нігтики зараз дуже м’які, такими вони будуть і після народження. Але з часом нігті малюка зміцніють. Починає з’являтися характерний малюнок відбитка.
 • Шкіра плода вже не така прозора, як раніше, але вона ще дуже тонка. Оскільки у малюка відсутня жирова клітковина, то шкіра ще й зморщена. На її поверхні можна побачити кровоносні судини.

Вага та розмір плода

На тринадцятому тижні вагітності ваш малюк важить приблизно 15-20 грамів. Довжина плода від куприка до тім’я становить 8-10 сантиметрів. На цьому тижні вагітності вашого малюка можна порівняти з нектарином.

Відчуття вагітної на 13 тижні

Тринадцятий тиждень вагітності вважається досить безпечним періодом. До цього часу гормональний фон вагітної стабілізується і в цілому жінка відчуває себе добре. Але зміни в організмі жінки тривають. Які симптоми і відчуття можуть супроводжувати вас на 13 тижні вагітності, зараз з’ясуємо.

 • Підвищене газоутворення і закреп. Оскільки перистальтика кишечника значно знизилася, жінка може відчувати такі неприємні симптоми. Але боротися з ними можна. Достатньо ввести в свій раціон більше свіжих фруктів і овочів, а також пити більше води. Приймати проносні препарати під час вагітності заборонено.
 • Головні болі. Нерідко на цьому терміні вагітні страждають від головних болів. Оскільки прийняття медикаментів заборонено під час вагітності, то в цій ситуації вам можуть допомогти народні засоби. Наприклад, прикладання холодних компресів. Можна використовувати добре відомий капустяний лист. Дозволяється пити чаї із заспокійливих трав – м’яти, ромашки, меліси. Якщо ж такі методи не допомагають, зверніться до лікаря за допомогою.
 • Можуть з’явитися перші розтяжки на грудях. Оскільки груди готуються до лактації, вони істотно збільшуються в розмірах. Саме тому можуть з’явиться розтяжки. Боротися з ними допоможуть різні креми, які продаються в аптеках. Розтяжки можуть з’явитися не лише на грудях, але й на животі, стегнах і сідницях.
 • Збільшення животика. На 13 тижні вагітності матка вагітної істотно збільшується. Тому животик починає потрошку випирати. При цьому дуже важливо обрати правильний одяг. Нічого не повинно тиснути вам на живіт, забудьте про тісні штани і спідниці. Постійне здавлювання матки може призвести до негативних наслідків для плода. Зараз є велика кількість модного і красивого одягу для вагітних, який зробить вашу вагітність не тільки зручною, але і красивою.
 • Стан шкіри поліпшується. На цьому терміні більшість вагітних виглядає чарівно, вони ніби світяться зсередини. Волосся зміцнюється і блищить. Так що насолоджуйтесь, оскільки після пологів всі ці показники, на жаль, можуть погіршитися.
 • З’являється добрий апетит. Оскільки токсикоз на цьому тижні відступає, то жінка може відзначити підвищення апетиту. Але це не означає, що вам потрібно їсти «за двох». Про правильне харчування на тринадцятому тижні вагітності поговоримо трохи пізніше.

Збільшення ваги вагітної на 13 тижні

До тринадцятого тижня вагітності жінка може набрати 3-3,5 кілограми. Оскільки токсикоз відступає, то в раціон можна включити продукти, від яких ви змушені були відмовитися.

Якщо ж ви помітили, що стрімко набираєте вагу, то обов’язково скоригуйте своє харчування. Дуже важливо відмовитися від непотрібних продуктів, які тільки сприяють набору ваги.

Аналізи і обстеження

Ймовірно, на минулому тижні ви вже стали на облік у зв’язку з вагітністю та здали всі необхідні аналізи. Тому цей тиждень у вас вільний від будь-яких процедур.

Якщо ж ви ще не стали на облік і не зробили скринінг першого триместру вагітності, обов’язково зробіть це на тринадцятому тижні вагітності. Завдяки цьому скринінгу можна виявити безліч генетичних аномалій, які неможливо вилікувати.

Планове УЗД також, найчастіше, робиться на дванадцятому тижні вагітності. Але якщо ви його ще не зробили, то обов’язково зробіть на цьому тижні. Зараз вже на першому УЗД (в 12-13 тижнів) фахівці можуть сказати вам, кого ви очікуєте.

Крім цього, ультразвукове дослідження дозволяє визначити точне місце розташування плаценти. Фахівець також оцінює стан матки вагітної і визначає передбачувану дату пологів.

На УЗД також визначається частота серцевих скорочень плода і його рухова активність. Лікар оцінює загальний стан плода за різними параметрами. Якщо ж фахівець запідозрить якісь відхилення від норми, то може направити вас на консультацію до генетика.

Болі в животі на 13 тижні

Болі в животі можуть виникати на будь-якому терміні вагітності. При цьому дуже важливо визначити характер болю. Якщо у вас час від часу потягує внизу живота або ж ближче до боків, нічого страшного в цьому немає. Якщо після відпочинку такі неприємні відчуття зникають, хвилюватися не варто.

Якщо ж тягнучі ниючі болі супроводжують вас протягом довгого часу і не проходять після відпочинку, то негайно зверніться до лікаря. Крім цього, насторожити вас повинні червоні, бурі і коричневі виділення. Якщо побачите хоч одну краплю подібних виділень, терміново до лікаря.

Секс на 13 тижні вагітності

Якщо вас не турбують болі у животі, немає виділень, то сексом займатися можна. Звичайно ж, варто виключити занадто жорсткий секс, який може нашкодити вагітності.

Дуже важливим аспектом є гігієна чоловіка. Справа в тому, що чоловік може стати переносником різних інфекцій, які небезпечні для вагітної жінки. Стежити за станом здоров’я повинна не тільки майбутня мама, але й тато.

Харчування вагітної на 13 тижні

Майже всіх майбутніх матусь хвилює питання харчування під час вагітності. Головне, щоб харчування було комплексним і збалансованим. Це дуже важливо для росту і правильного розвитку плоду.

Якщо ж вагітна жінка не буде отримувати достатньої кількості корисних речовин і вітамінів з їжі, то страждати буде не лише вона сама, але і плід. Причому питання харчування актуальне протягом всієї вагітності. Необхідними вітамінами не можна «запастися», їх потрібно щодня поповнювати. Є ряд рекомендованих продуктів, які вагітна повинна включити в свій раціон.

Рекомендовані продукти

 • Свіжі овочі та фрукти;
 • Свіжа зелень;
 • М’ясо і риба;
 • Яйця;
 • Різні крупи;
 • Молочні продукти;
 • Горіхи, насіння, сухофрукти.

Від чого потрібно відмовитися

 • Алкоголь;
 • Смажена, занадто солона і гостра їжа;
 • Страви з сирого м’яса і риби;
 • Чорний чай і кава;
 • Напівфабрикати, фастфуд;
 • Копченості, мариновані продукти;
 • Солодощі.

Овочі краще готувати на пару або ж їсти сирими, так вони не втрачають свої корисні властивості. Те ж саме стосується м’яса і риби. Якщо у вас немає пароварки, просто відварюють або тушкуйте.

Їсти вагітній жінці необхідно 4-6 разів за день. Але при цьому дуже важливо знати, що порції повинні бути невеликими, щоб не допустити набору зайвої ваги.

Приклад меню на день

Сніданок: мюслі з йогуртом або молоком, стакан соку;

Перший перекус: фруктовий салат;

Обід: гречка, м’ясо (телятина, курятина, індичка), зелений салат, трав’яний чай;

Другий перекус: сир з родзинками, узвар;

Вечеря: варена картопля, салат з моркви. Перед сном можна випити склянку кефіру.

Рекомендації

 • Гуляйте на свіжому повітрі.
 • Щодня робіть зарядку.
 • Запишіться на курси для вагітних.
 • Відвідайте стоматолога. Дуже часто у вагітних виникають проблеми з зубами, тому будьте уважні.
 • Більше часу проводьте з близькими. Як тільки у вашій родині з’явиться малюк, вся увага буде направлено саме на нього. Часу просто поспілкуватися з чоловіком буде мінімум, тому зараз у вас є прекрасна можливість.
AnsWiki
Додати коментар