Тридцять сьомий тиждень вагітності

Як правило, на цьому терміні вагітні буквально рахують дні до пологів, оскільки дуже хочуть нарешті побачити свого малюка. Чекати залишилося зовсім трішки, тому наберіться терпіння, хоча це й складно.

Настав тридцять сьомий тиждень вагітності, до пологів залишається всього лише три тижні. З цього тижня вагітність вважається доношеною, боятися передчасних пологів вже не варто.

Вагітні на цьому терміні вже дуже чекають пологів, щоб скоріше зустрітися з довгоочікуваним малюком. Також хочеться знову відчути себе легкою та худою, нарешті побачити свої ноги і самостійно застебнути взуття)). Ще зовсім трохи і у вашому житті почнеться зовсім новий етап. Він буде прекрасним, адже вступите в нього ви вже зі своїм чадом.

 

Розвиток плода на 37 тижні

Дитина на цьому терміні вже повністю готова до життя поза материнським лоном. Всі органи і системи сформовані і функціонують. Малюк вже може самостійно дихати, що дуже важливо. звісно, деякі зміни в організмі плода ще відбуваються, але всі вони незначні.

Внутрішній розвиток плода

 • Триває вдосконалення нервової системи плода. Ця система буде дуже інтенсивно розвиватися весь перший рік життя дитини. Нервові імпульси будуть прискорюватися, і малюк зможе поповнювати ряд своїх навичок новими досягненнями.
 • Організм малюка повністю забезпечує себе усіма необхідними гормонами. Зараз наднирники плода мають більший розмір, ніж нирки. Такі зміни потрібні для того, щоб вони виробляли достатню кількість гормонів, які допоможуть впоратися зі стресом під час народження.
 • У печінці триває накопичення заліза, яке організм малюка буде витратити весь перший рік життя.
 • На слизової шлунково-кишкового тракту вже є ворсинки, що сприяють всмоктуванню поживних речовин.
 • Триває зміцнення кісткової тканини, але кістки черепа залишаються м’якими. Щоб кісточки малюка були міцними і здоровими, потрібно їсти продукти, що містять кальцій. Якщо в харчуванні вагітної буде недостатньо цього елемента, то малюк «візьме» необхідне з організму матері.
 • Хрящики у вушках і носику також стають більш щільними. Але необхідну жорсткість вони матимуть після народження, через кілька місяців.
 • Сердечко малюка повністю сформоване, але між правою і лівою частинами ще відсутня перегородка. Лікарі називають цей отвір «овальним вікном», закритися воно повинно в перші дні (тижні) після народження. Серцевий клапан ще закритий. Відкриється він тільки в момент народження, саме тоді кровоносна система дитини буде досконалою. Зараз серце плода б’ється зі швидкістю 120-140 ударів за хвилину.
 • На цьому терміні починає старіти плацента. На 37-му тижні вагітності її товщина складає 35 міліметрів.

Зовнішній розвиток плода

 • Тіло малюка практично повністю очистилося від первородної змазки.
 • Все менше стає пушкового волосся на тілі (лагуно).
 • У дитинки вже досить довге та густе волосся. Густота волосся залежить від генетики, тому не всі дітки народжуються з густою шевелюрою. Є малюки, що народжуються зовсім лисенькими, але волоссячко обов’язково з’явиться і в них, тільки трохи пізніше.
 • Нігті малюка досить довгі, тому він може ними дряпатися. Переживати з цього приводу не варто, оскільки вони дуже м’які і серйозних ушкоджень нанести не зможуть.
 • Щічки дитинки стають більш пухкими, завдяки накопиченню підшкірного жиру.

Вага та розмір плода

На 37-му тижні вагітності малюк важить близько 3-х кілограмів. Звичайно ж, не можна не згадати про те, що всі малюки різні і вага може відрізнятися. Також на вагу плода дуже впливає харчування мами. Якщо мама «налягає» на булочки, то малюк буде крупніший за інших. Зріст плода на цьому терміні складає 48 сантиметрів.

Ворушіння плода на 37 тижні

В кінці вагітності дітки ворушаться набагато менше, оскільки місця вже дуже мало. Ймовірно, ви будете відчувати не поштовхи і стусани, а випинання в різних ділянках живота.

Проте за 12 годин ви обов’язково повинні відчути 10 рухів свого маляти. Якщо ви їх не відчуваєте, терміново до лікаря. У такій ситуації потрібно негайно прослухати серцебиття плоду, щоб переконатися, що з ним все добре. Крім цього, лікар може направити вас на УЗД, щоб на 100% бути спокійним.

Також, якщо ви помічаєте, що характер рухів вашого малюка змінився, потрібно звернутися до лікаря. Наприклад, ваш малюк всю вагітність був не дуже активним, а тут раптом починає «битися» в животі – похід до лікаря обов’язковий. Те ж саме стосується зворотньої ситуації.

Положення плода на 37 тижні

До цього терміну ваш малюк повинен зайняти головне передлежання. Саме таке положення забезпечує нормальний перебіг природних пологів. Перевернутися голівкою вниз малюк повинен був ще на 34 тижні вагітності. Якщо ж ваш малюк до сих пір не зробив цього – не впадайте у відчай і не панікуйте. Малюк все ще може зробити, здавалося б, неможливе і перевернутися. Таке зустрічається рідко, але все ж вірити потрібно!

Якщо ж дитинка все-таки вирішить залишитися в будь-якому іншому положенні, то лікарі порадять вам розродження за допомогою кесаревого розтину. Це не вирок і боятися не варто. Десятки тисяч жінок вже подолали це і виховують своїх крихіток. Головна мета – народження здорового малюка, а все інше не так важливо, погодьтеся.

Відчуття вагітної на 37 тижні

До цього терміну ваші габарити дуже збільшилися, і ви можете відчувати себе слоном у посудній лавці. Ви неповороткі і повільні, вам важко ходити і що-небудь робити, але зберіться з силами і не сумуйте! Ще трішки і ви будете згадувати про все це з ностальгією, ось побачите.

На 37-му тижні вагітності вас можуть супроводжувати такі симптоми і відчуття.

 • На цьому тижні голівка плода вже повинна опуститися в область тазу. Якщо це сталося, то дихати стало набагато легше, адже матка не так сильно тисне на діафрагму.
 • Можуть з’явитися стріляючі болі в області промежини і в ногах. Це відбувається тому, що плід тисне на нерви і м’язи нижньої області тазу. На жаль, з цим нічого не зробиш, потрібно трішки потерпіти.
 • Часте сечовипускання. Вам може здаватися, що ви бігаєте в туалет по 100 разів на день і з цим не можна не погодитися. Дитинка дуже сильно тисне на сечовий міхур, звідси і такі часті позиви. Терпіти ні в якому разі не можна, щоб не допустити розвитку інфекції.
 • Ще одним неприємним симптомом на цьому терміні вагітності може стати – діарея. Але така неприємність може свідчити про швидке наближення пологів. Таким чином кишечник вагітної очищається, щоб його вміст не заважав просуванню плода по родових шляхах.
 • Поганий сон. Цьому сприяє багато чинників: постійні позиви до туалету, великий живіт, емоційні переживання … З такою проблемою стикається дуже багато вагітних. Зробити ваш сон хоч трохи комфортнішим допоможе спеціальна подушка для вагітних. Також не забувайте добре провітрювати приміщення перед сном. Слідкуйте за тим, щоб під час сну на вас не було зайвого одягу, щоб вам нічого не тиснуло.

Збільшення ваги вагітної на 37 тижні

На цьому терміні вага вагітної може знизитися. Так, так, це не фантастика! Таке дійсно трапляється в кінці вагітності. Це абсолютно нормальне явище, яке свідчить про швидке наближення пологів. Якщо ж у вас подібного не спостерігається, нічого страшного, це також абсолютно нормально.

Взагалі до 37-го тижня вагітності жінка набирає десь 14 кілограмів додаткової ваги. Якщо до цього моменту ви набрали значно більше, то слід трохи обмежити себе в харчуванні, але ні в якому разі не голодувати! Постарайтеся виключити з вашого раціону некорисні продукти, які сприяють набору зайвої ваги.

Аналізи і обстеження

На дев’ятому місяці вагітності відвідувати свого гінеколога ви повинні раз на тиждень. Також щотижня необхідно здавати ЗАС, щоб контролювати роботу нирок. Іноді на цьому терміні лікар радить провести внутрішнє дослідження шийки матки. Це робиться для того, щоб оцінити її готовність до пологів. Береться до уваги її розташування, довжина і щільність. Найчастіше таке обстеження на 37-му тижні не проводиться, але все залежить від перебігу конкретної вагітності і лікаря.

Лікар детально повинен вивчити стан плода на цьому терміні і прослухати його серцебиття.

Крім цього, вагітній вимірюють тиск, нормальними вважаються показники не нижче 100/60 і не вище 140/90. Міряти тиск ви повинні не тільки на прийомі у лікаря, але і вдома самостійно. Відхилення від норми негативно позначаються не тільки на організмі матері, але і на малюкові.

Болі в животі на 37 тижні

На цьому терміні живіт не повинен боліти. Якийсь дискомфорт можуть заподіювати тренувальні перейми Брекстона-Хікса, які на цьому терміні виникають частіше і мають більшу тривалість. Як ви знаєте, такі перейми нерегулярні і не дуже болючі.

Якщо ж перейми набувають регулярного характеру, а біль при цьому наростає – їдьте в лікарню, ймовірно, у вас почалися справжні пологи.

Якщо у вас з’явилися сильні болі, що тягнуть внизу живота також необхідно звернутися до лікаря. Такі болі можуть свідчити про наявність різних патологій, наприклад, відшарування плаценти. Звичайно ж, це вже не так страшно, як на більш ранніх термінах, але все ж не є нормою.

Продовжуйте ретельно стежити за виділеннями. Виділення на 37-му тижні вагітності повинні бути: без різкого запаху, однорідної консистенції, мати світлий колір. Також варто зауважити, що на цьому терміні можуть з’явитися домішки слизу. Це – частини слизової пробки, яка закриває шийку матки до кінця вагітності, щоб до плоду не проникали хвороботворні бактерії. В кінці вагітності пробка може почати потроху відходити, тому її частини і з’являються у виділеннях. Якщо ж пробка відходить повністю, то будьте готові до швидких пологів. Ви відразу зрозумієте, якщо відійде вся пробка, оскільки слизу буде багато, і він буде з домішкою крові.

Секс на 37 тижні вагітності

Як правило, на цьому терміні пари утримуються від інтимної близькості, оскільки бояться нашкодити малюкові. Лікарі ж не забороняють займатися сексом аж до пологів, за умови нормального перебігу вагітності.

Якщо у вас немає проблем зі здоров’ям і з перебігом вагітності, то можна займатися сексом, виключивши, звісно, будь-який тиск на животик. При цьому не менш важливим є і емоційний стан жінки, все повинно бути гармонійно.

Важливо! Якщо ви помітили відходження слизової пробки, то займатися сексом
не можна, оскільки значно підвищується ризик інфікування плодових оболонок.

Харчування вагітної на 37 тижні

Багато вагітних на цьому терміні починають їсти все, що хочуть, оскільки після пологів же потрібно їсти тільки все дієтичне, то зараз можна дозволити все. Хоча пологи і грудне вигодовування зовсім скоро, це не дає вам права дозволяти собі шкідливу їжу, а також переїдати. Харчування як і раніше має залишатися здоровим і збалансованим.

Більшу частину вашого раціону повинні займати свіжі овочі та фрукти. Це не тільки смачно і корисно, але ще й не сприяє набору зайвої ваги. Не забувайте про правильний спосіб приготування овочів. При тривалій термічній обробці овочі втрачають більшість корисних речовин, тому краще їх їсти сирими або ж готувати на пару.

Не забуваємо про білки, які необхідні і малюкові, і вам. М’ясо і риба стануть прекрасним джерелом білка. Кращим способом приготування буде – запікання.

Різні крупи або ж картопля забезпечать вас енергією, оскільки багаті вуглеводами. Найбільш корисними будуть: гречка, вівсянка, сочевиця, коричневий рис. Порції каш не повинні бути великими, достатньо 150-200 грамів крупи на день. А ось картоплю треба їсти всього декілька разів на тиждень, цього буде цілком достатньо.

Приклад меню на день

Сніданок: вівсянка з бананом і яблуком, чай;

Перший перекус: йогурт;

Обід: борщ з м’ясом (телятина), цільнозерновий хліб;

Другий перекус: горіхи і сухофрукти, сік;

Вечеря: гречка, омлет з овочами, перед сном склянка кефіру.

Не забувайте випивати не менше 1.5 літри чистої води.

Рекомендації

 • Якщо у вас будуть партнерські пологи, то партнеру обов’язково потрібно здати всі необхідні аналізи. Найчастіше це просто флюорографія, але все залежить від вашого пологового будинку. Якщо вони зажадають якісь додаткові обстеження, то доведеться їх зробити.
 • Сумка в пологовий будинок повинна бути повністю зібраною. Все повинно лежати так, щоб при необхідності ви легко змогли знайти потрібну річ.
 • Проводьте більше часу з чоловіком. Уже зовсім скоро ваше життя буде наповнене нескінченними клопотами по догляду за малюком, тому часу один для одного катастрофічно не вистачатиме. У вас ще є кілька тижнів, щоб сходити на побачення, поговорити і просто тихенько посидіти разом, адже це так важливо для відносин.
 • Виберіть ім’я для свого чада. Звичайно ж, коли ви побачите свого малюка може виявитися, що, вибране вами, ім’я йому зовсім не підходить, але погодьтеся, це таке приємне заняття.
AnsWiki
Додати коментар