Як визначити строк вагітності та дату пологів?

Як правильно визначати строк вагітності? Чи можна дізнатися точну, а не приблизну дату пологів?

Для чого вагітній і лікарю знати, який термін вагітності? По-перше, для визначення терміну пологів, по-друге, щоб адекватно стежити за розвитком малюка, вчасно коригуючи можливе відставання в розвитку, по-третє, для визначення терміну відходу в декретну відпустку.

Як визначити строк вагітності та дату пологів?

Відразу треба сказати, що розрізняють акушерський та істинний терміни вагітності. Акушери починають відраховувати термін вагітності від 1 дня останньої менструації. Це цілком виправдано, адже з цього моменту починає дозрівати яйцеклітина, яку надалі запліднить сперматозоїд, утворюється та імплантується в матку зигота, почне розвиватися плодове яйце із зародком, а потім і плодом (після 12 тижнів вагітності). Тривалість вагітності від першого дня останньої менструації до пологів — близько 10 місяців або 280 днів, або ж 40 тижнів. Тим не менш, у кожного плода свій термін внутрішньоутробного розвитку — від 37 до 42 тижнів. Це залежить від багатьох факторів, але в першу чергу обумовлено генетично. Потрібно поцікавитися, на якому терміні вагітності була народжена сама пацієнтка, батько дитини, до якого терміну доношували вагітність родички по материнській лінії.

Читайте також: «Коли і як ставати на облік по вагітності?»

Істинний термін вагітності відстає від акушерського на два тижні — він відраховується від дня овуляції і зачаття.

Як дізнатися термін вагітності по овуляції і даті зачаття?

Овуляція — це той самий період менструального циклу, коли може настати зачаття дитини. Під час овуляції з яєчника жінки в маткову трубу виходить дозріла яйцеклітина і «чекає» там сперматозоїдів. Незахищений статевий акт в такий час у більш-менш здорової жінки і чоловіка з великою часткою ймовірності призведе до настання вагітності. За датою овуляції і відбувається визначення терміну вагітності.
Овуляція у жінки відбувається приблизно в середині менструального циклу (але не кожен місяць). Якщо ваш менструальний цикл складає 28 днів, то овуляція відбудеться десь на 14-й день, при 35-денному менструальному циклі — на 17-18-й день циклу. Точний термін вагітності повинен відраховуватися, починаючи з дня овуляції.
Овуляцію можна визначити і в домашніх умовах, за допомогою спеціальних тестів, що продаються практично в будь-якій аптеці, або регулярно вимірюючи базальну температуру (температуру в прямій кишці). Всю першу половину циклу вона буде триматися приблизно на одному рівні — нижче 37 градусів. За день до овуляції дещо знизиться. А в день овуляції і в усі наступні дні будете триматися на рівні 37–37.2 градуси. Таким чином, можна розрахувати термін вагітності, якщо вона почалася в той менструальний цикл, коли Ви визначали у себе овуляцію.
Є жінки, які можуть визначити у себе овуляцію без всяких тестів і вимірювання температури, просто за суб’єктивними відчуттями — біль внизу живота, підвищення лібідо, збільшення кількості виділень з піхви. Таким чутливим жінкам нескладно визначити термін вагітності самостійно.
Найточніший спосіб визначення терміну вагітності за датою овуляції — це УЗД. Тільки таким чином можна точно побачити овуляцію. Тільки от проблематично тиждень, а то й довше щодня ходити на УЗД. Та й матеріально таке «задоволення» буде доступно не кожній жінці. Намагатися визначити у себе овуляцію тільки для того, щоб згодом можна було точно розрахувати термін вагітності — недоцільно. Є більш прості способи обчислення строку вагітності вже, власне, після настання цікавого положення.

Розрахувати термін вагітності по дню останньої менструації.

Від першої дати останньої менструації відраховують кількість днів (тижнів) на момент обстеження вагітної. Для визначення дня пологів до першого дня останньої менструації додають 280 днів (10 місячних місяців) або використовують формулу Негеле: від дати початку останньої менструації віднімають 3 місяці і додають 7 днів. Подібний метод не може бути використаний у жінок з нерегулярним менструальним циклом.

Визначення терміну вагітності шляхом гінекологічного огляду.

Якщо ви прийшли на огляд до гінеколога на перших тижнях вагітності (в 3–4 тижні), то лікарю не складе труднощів точно встановити термін вагітності. В цьому випадку визначення терміну вагітності проводиться на підставі розміру матки. Приміром, у 4 тижні вагітності розмір матки можна порівняти з курячим яйцем, в 8 тижнів — з гусячим яйцем. Досвідчений гінеколог здатний встановити термін вагітності шляхом вагінального обстеження з точністю до одного дня. Термін вагітності пізніше 8–12 тижнів просто на підставі розміру матки точно встановити буде складно. Так як починаючи з другого триместру вагітності у жінок, що знаходяться на однаковому терміні вагітності розмір матки може відрізнятися.

Визначення терміну вагітності по УЗД

Зрозуміло, тут, як і при попередньому методі, багато залежить від кваліфікації лікаря, який інтерпретує результати. Найбільш правильними для визначення дати передбачуваних пологів вважаються дані УЗД, отримані до 12-го тижня вагітності. На цьому етапі визначення терміну вагітності грунтується на вимірі плодового яйця, його середнього внутрішнього діаметра.
У другому і третьому триместрах термін вагітності встановлюється на підставі визначення таких параметрів як окружність голівки плоду, середній діаметр грудної клітки і живота плода, окружність животика плода. Найбільш достовірною вважається інформація, отримана при вимірюванні окружності голівки малюка.
Проте в цілому вважається, що в пізні терміни вагітності помилка у визначенні терміну з допомогою УЗД зростає. Це зрозуміло: адже кожна дитина розвивається індивідуально, і в кінці вагітності розміри плоду, на які орієнтується лікар у своїх розрахунках, можуть значно коливатися залежно від особливостей конкретної дитини.
При всьому різноманітті методів визначення терміну майбутніх пологів, якого-небудь одного «абсолютно точного» не існує. Тому можна говорити про те, що більш-менш точне визначення терміну майбутніх пологів можливо, якщо всі отримані дані не є суперечливими, а доповнюють і підкріплюють один одного.
Хоча навіть у цьому випадку дата пологів може зрушуватися на один-два тижні в ту або іншу сторону за рахунок того, що термінові пологи (тобто пологи в строк) можуть наступати в період від 38 до 42 тижня вагітності.

AnsWiki
Додати коментар