Що робити якщо вкусила лисиця

Я нещодавно зіткнувся з лисицею, і вона мене вкусила. Що мені робити в такій ситуації?

Звичайна або руда лисиця є хижим ссавцем, який належить до сімейства псових. Це найпоширеніший і найбільший вид у роді лисиць.

Ареал проживання лисиці звичайної – вся Європа, Північна Африка, більша частина Азії, Північна Америка, починаючи від арктичної зони і закінчуючи північним узбережжям Мексиканської затоки. Лисиця після акліматизації поширилася по всій території Австралії, за винятком деяких північних регіонів, у яких переважає вологий субекваторіальний клімат.

Лисиця
Лисиця позіхає

Лисиця віддає перевагу рідколісним ландшафтам і виходить на полювання переважно після заходу сонця, особливо в теплу пору року. Хоча у рудої лисиці вистачає природних ворогів, вона практично не скорочує свій ареал і може мешкати навіть у населених передмістях.

Зубна система у лисиць, як і у всіх псових, різко вираженого ріжучого типу, що передбачає наявність сильно розвинених хижацьких зубів і іклів. Обумовлено це м’ясоїдним характером харчування тварин.

Як уникнути лисячого укусу

У більшості випадків лисиці не нападають на людину. Тому вберегти себе від їхніх укусів не так вже й складно.

 • У жодному разі не лізьте в лисячу нору, не підходьте близько до лисиці з дитинчатами. Мати, яка охороняє своє потомство, здатна на багато що.
 • Не нападайте на лисицю першим, якщо ви не займаєтеся професійним її відстрілом.
 • Під час ночівлі на природі намагайтеся вибирати місце для табору подалі від місця проживання диких тварин.
 • Ввечері та вночі запалюйте багаття, полум’я і дим від якого відлякають і лисиць, і решту хижих ссавців.
 • Використовуйте для захисту від хижаків сильні запахи. Підійде навіть звичайнісінький побутовий дезодорант. Ним можна обприскати, наприклад, периметр намету.
 • Пам’ятайте, що хворі на сказ лисиці втрачають інстинкт самозбереження і сміливо йдуть до людей, кусають їх і домашніх тварин. Тому, побачивши на вулиці, у дворі чи на природі лисицю, яка вас не боїться, не підходьте до неї, не гладьте і не намагайтеся нагодувати.
 • Не намагайтеся відвести лисицю, яка зустрілася вам, у притулок для тварин або до ветеринара, дати їй притулок у себе, навіть якщо вона здається нещасною, довірливою і ласкавою. Жалість тут не тільки не доречна, а й небезпечна.
 • При зустрічі з дикою твариною зупиніться і не робіть різких рухів. Обміркуйте шлях відступу і неспішним кроком, не повертаючись при цьому спиною, відійдіть на безпечну відстань.
 • Особливу обережність проявляйте восени-взимку та ранньою весною. Ці пори року найбільш сприятливі для поширення вірусу сказу.

Які наслідки укусу лисиці

Лисячий укус, як і практично всі укуси тварин, має нерівні краї і може супроводжуватися пошкодженням судин, м’язів, сухожиль.

Зуби лисиці
Череп лисиці

Ситуація ускладнюється потраплянням у людський організм збудників небезпечних захворювань, які можуть бути в роті тварини. Лисячі ікла досить гострі. Тому під час укусу мікроби проникають глибоко в рану, а вже звідти вони потрапляють у кровоносну систему. Бактерії та гриби, що передаються через слину тварини, нерідко долають природний захисний механізм організму.

Захворювання що передаються лисицею

Дикі тварини, включно з лисицями, можуть хворіти на такі небезпечні для людини захворювання.

Сказ

Під час укусу вірус сказу потрапляє в рану зі слиною. Найнебезпечніші глибокі несильно кровоточиві рани м’язів і ушкодження в ділянці голови та шиї.

Перші ознаки захворювання проявляються на укушеному місці. Спостерігається припухлість рубця, його почервоніння, з’являється свербіж і біль на укушеній, наприклад, кінцівці. З’являється загальне нездужання, головний біль, підвищується чутливість до слухових і зорових подразників, зникає апетит, підвищується температура тіла до 37,5°C, можлива діарея. До всіх вище перелічених симптомів додається безсоння, пригнічений стан, відчуття безпричинного страху, тривоги, туги.

Сказ супроводжується важким ураженням центральної нервової системи. У хворого розвивається водобоязнь. Вид води і звуки води, що ллється, викликають у нього судомні скорочення ковтальної мускулатури. Унаслідок рефлекторної збудливості з’являються загальні судоми, спровоковані навіть рухами повітря.

У людей інкубаційний період захворювання може тривати до року, у будь-якому разі він займає не менше 3-4 тижнів. Тривалість інкубаційного періоду залежить від ступеня і місця укусу. Діставшись головного мозку, вірус вражає його, що неминуче закінчується летальним результатом.

Туляремия

Туляремія – інфекційна хвороба, на яку головним чином хворіють гризуни та хутрові звірі. Захворювання викликає аеробна нерухома бактерія, яку можна помітити під світловим мікроскопом. Інфекція може передаватися людині кількома шляхами, зокрема під час контакту та укусу зараженої лисиці.

Інкубаційний період захворювання короткий. Симптоми найчастіше проявляються через 3-7 днів після зараження. У хворого підвищується температура, з’являються озноб, ломота в тілі, відчуття слабкості, що дуже схоже на симптоми грипу.

Крім усього іншого, під час укусу лисиці можливе занесення в рану вторинної інфекції, що також загрожує багатьма серйозними наслідками.

Що не слід робити в разі укусу лисиці

 • Не можна відразу зупиняти не дуже сильну кровотечу. Кров, витікаючи з рани, виносить із собою і слину тварини з можливими мікробами та вірусами.
 • Не слід накладати тугу пов’язку.
 • Не варто також самостійно зашивати рани, завдані лисицею або будь-яким іншим ссавцем хижаком. Лікар, оцінивши тяжкість ушкодження, сам ухвалить рішення про доцільність його закриття.
 • Категорично забороняється лікуватися в домашніх умовах, без відвідування медустанови.

Яких заходів можна вжити в разі лисячого укусу

Якщо площа укусу – велика, кровотеча – рясна, а самопочуття – погане, необхідно негайно викликати швидку допомогу. Якщо ж ви перебуваєте недалеко від дому і в змозі пересуватися, то:

 • Насамперед вирушайте у ванну, щоб промити рану 20%-вим мильним розчином. Для його приготування розчиніть 1 шматочок туалетного мила або третю частину господарського у двох склянках води. Варто зазначити, що доцільніше використовувати господарське мило, луг у складі якого досить ефективно бореться з вірусом сказу. Тривалість промивання неглибокої ранки – 5-10 хвилин, глибокої – 10-15 хвилин.
 • Якщо рана глибока, то після промивання обробіть шкірний покрив навколо неї етиловим спиртом або спиртовим розчином йоду. У разі неглибокої ранки необхідно нанести на неї антибактеріальну мазь, щоб уникнути розвитку інфекційного процесу.
 • Затем наложите на поврежденное место стерильную повязку.
 • Після попередньої обробки рани обов’язково зверніться до травмпункту. Лише лікар може якісно обробити рану та вирішити питання щодо необхідності антирабічної вакцинації та профілактики правця.
Дитина покусана лисицею
Дитина покусана лисицею

Цікаві факти про лисиць та їхні укуси

 • У заражених лисиць вірус може почати виділятися зі слиною за 3-10 днів до появи симптомів захворювання.
 • Дикі лисиці є найбільшим переносником вірусу сказу в південній Європі.
 • За статистикою ВООЗ від сказу щороку помирають приблизно 55000 осіб. Найбільша кількість смертей реєструється в країнах Азії та Африки.
5/5 - (1 гол.)
AnsWiki
Коментарі: 9
 1. юля

  От налякали! Але попереджений – озброєний. Пішла до лікаря.

 2. А20л

  Укусила за палець сьогодні лисиця, засунула в рот спочатку палець, потім із милом, потім їжею, і через 3 год борною кислотою

 3. Настя

  Та ну ну ці звірі нешкідливі й дуже полохливі

  1. Паша

   Настя ти дурна, якщо в неї сказ, то вона сама кидатиметься

  2. віка

   у нас епідемія лисиць і по всьому місту вони в нас уже 12 людей покусали їх відправили на лікування

 4. марія

  я в селі живу за моїм татом лисиця гналася приблизно о пів на п’яту ранку тато з роботи йшов ще зима була але тато втік від неї

 5. Поліна

  тепер усім зрозуміло що робити після укусу скаженої лисиці

 6. Мик

  Найгірша з тварин це людина.

 7. Гришка

  Годував дику лисицю з рук, ну і, звісно, в один момент не встиг прибрати долоню, і вона мене встигла подряпати передніми іклами за палець. Що робити? 1. Не панікувати. 2. Промити рану водою з милом. 3. У мене був із собою спирт 96%, обробив подряпину, і наклав легку, не тугу пов’язку, просочену спиртом. Допомогло. На рахунок глибоких укусів пораду давати не стану. Любіть і поважайте природу.

Додати коментар