Двадцятий тиждень вагітності

Ви знаходитеся якраз посередині своєї вагітності, з чим ми вас щиро вітаємо. Половину шляху вже пройдено, але попереду найцікавіше і найочікуваніше - зустріч з малюком.

Триває другий триместр вагітності, зазвичай, це спокійний та безпроблемний період. Як правило, вагітна відчуває себе добре на цьому терміні, емоційний фон стабільний, почуття радості і приємного хвилювання переповнюють.

Малюк продовжує рости і розвиватися, правда, на цьому етапі темпи росту трохи сповільнюються. Всі органи плода сформовані і практично всі вже функціонують, але продовжують удосконалюватися й зміцнюватись.

Кожен наступний день вагітності наближає вас до довгоочікуваної зустрічі зі своїм чадом, своєю дитиною, новим членом цього світу.

Розвиток плода на 20 тижні

Добігає до кінця п’ятий місяць вагітності, а це вже серйозний термін, який ви провели поряд зі своїм малюком. Малюк вже досить сильний та активний, аби ви відчули його рухи. Як правило, це відбувається в період з 16 по 22 тиждень. Але якщо ви ще не відчули поштовхи свого малюка, не переживайте, зовсім скоро відбудеться ця прекрасна подія і у вашому житті.

Внутрішні зміни

 • Продовжує розвиватися головний мозок, а зокрема борозни і звивини обох півкуль. Формуються зв’язки між ЦНС і внутрішніми органами плода. Спинний мозок також продовжує удосконалюватися.
 • На цьому етапі закінчується формування імунної системи плода, а це означає, що він вже не такий беззахисний як раніше і здатний захистити свій організм від деяких інфекцій.
 • Серце плода активно перекачує кров, забезпечуючи кожну клітинку маленького організму необхідними речовинами. Серце б’ється зі швидкістю 140-160 ударів за хвилину, серцебиття можна прослухати за допомогою спеціальної трубки.
 • Активно функціонує шлунок, кишечник, печінка, жовчний міхур, нирки і сечовий міхур. Плід пісяє кожну годину, але навколоплідні води постійно змінюються, тому малюк знаходиться в стерильному середовищі. Крім цього, у плода вже накопичується кал (меконій), він складається з відмерлих клітин кишечника і епітелію шкіри.
 • Плід добре чує, при цьому занадто гучні звуки можуть його налякати. Не забувайте розмовляти зі своїм малюком, голоси батьків для нього найприємніші звуки в світі. Можна вмикати спокійну класичну музику, як правило, вона дуже подобається малюкам.
 • Реагує на світло і відчуває дотики.
 • Крім цього, ваш малюк вміє: гикати, пукати, ковтати, моргати, хмуритися, хапатися за пуповину, перевертатися.

Зовнішні зміни

 • Шкіра плоду покрита первородною змазкою, яка захищає її від пошкоджень.
 • Шкіра стає набагато щільнішою і вже має чотири шари.
 • Риси обличчя стають чіткішими та виразнішими.

Вага та розмір плода

На двадцятому тижні вагітності плід важить приблизно 250-300 грам. Зріст коливається в районі 16 сантиметрів. На цьому терміні вашого малюка можна порівняти з кокосом. Погодьтеся, він істотно підріс, але для того, щоб зустрітися із зовнішнім світом йому потрібно ще чимало часу.

Відчуття вагітної на 20 тижні

Якщо ви народите рівно в сорок тижнів, то половина шляху вже позаду і це не може не радувати. До цього терміну животик вже досить підріс, але будь-якого дискомфорту ще не чинить, тому вагітна, як правило, відчуває себе впевнено і добре.

Але не виключено, що на 20-му тижні вагітності у вас можуть з’явитися і неприємні відчуття.

 • Болі в спині. Збільшений животик чинить додаткове навантаження на хребет, що може викликати болі. Якщо вже на цьому терміні у вас з’явилися проблеми зі спиною, то рекомендується носити бандаж, щоб полегшити навантаження на спину. Крім цього, необхідно стежити за своєю вагою, не носити підбори, не перебувати довго в сидячому положенні, тримати осанку.
 • Здуття живота і запор. Такі проблеми можуть з’явитися через неправильне харчування, а також через здавлення кишечника. Оскільки матка постійно збільшується в розмірах, то до цього часу вона вже тисне на внутрішні органи вагітної, не виключенням є і кишечник.
 • Набряки. Набрякати можуть руки, ноги, особливо часто набрякають пальці на руках. Може набрякати обличчя, звісно, все це неприємно і дискомфортно. Набряклість з’являється через затримку рідини в організмі. Щоб полегшити стан потрібно дотримуватися правильного харчування і режиму пиття, а також займатися фізкультурою, яка дозволена при вагітності. Особливо негативно позначається дуже солона і смажена їжа, якщо ви балуєте себе такими стравами, то уникнути набряків буде дуже складно.
 • Можуть з’явитися розтяжки. Оскільки до цього часу вага вагітної збільшується, то можуть з’явитися розтяжки. У зоні ризику стегна, живіт і груди. Уникнути розтяжок дуже складно, ніякі креми тут не допоможуть. Єдине, що можна зробити, то це постаратися не набрати багато зайвої ваги, оскільки це практично завжди призводить до появи розтяжок.
 • Утруднене дихання. Оскільки до цього часу матка досить сильно збільшилася в розмірах, то може виникнути цей неприємний симптом. Справа в тому, що вона тисне на органи черевної порожнини, а вони в свою чергу здавлюють діафрагму, тоді і з’являється ця нестача повітря. Якщо у вас виник такий симптом, постарайтеся не панікувати і присісти відпочити, це допоможе відновити нормальний ритм дихання.
 • Судоми в ногах. Дуже часто жінки скаржаться на появу судом під час вагітності. Подібне може відбуватися через дефіцит вітамінів і мікроелементів, тому, якщо жінка скаржиться, то лікар призначає курс полівітамінів. Крім цього, дуже важливо правильно харчуватися і намагатися отримати всі ці вітаміни безпосередньо з продуктів.
 • Виділення молозива з грудей. На цьому терміні нерідко починає виділятися молозиво. Не потрібно лякатися, все це природно, організм починає готуватися до майбутнього вигодовування. Якщо молозива багато, то купіть собі спеціальні накладки на груди, щоб не переходило на одяг.

Збільшення ваги вагітної на 20 тижні

До двадцятого тижня вагітності жінка може набрати 6,5-7 кілограмів. За весь період вагітності рекомендується набрати 11-16 кілограм. врахуйте, що основний набір ваги доводиться на другу половину вагітності, тому якщо ви вже набрали значно більше допустимого, то перегляньте своє харчування. Слід зазначити, що після 20-го тижня у вагітних починає прокидатися відмінний апетит, що загрожує набрати зайві кілограми. Намагайтеся розпланувати прийоми їжі так, щоб не було великих перерв, так ви не будете надто голодні і з’їсте менше, що не призведе до відкладення зайвого жиру. Ні в якому разі не ходіть голодною, це просто неприпустимо при вагітності! Якщо вагітна голодна, то, як правило, у неї починає дуже сильно крутитися голова і можлива навіть втрата свідомості, що вкрай небезпечно на цьому терміні.

Аналізи і обстеження

Ймовірно, на цьому тижні у вас запланований візит до гінеколога, оскільки відвідувати його потрібно кожні 2 тижні. До візиту ви повинні здати загальний аналіз крові і сечі, щоб лікар подивився, чи всі показники в нормі. При цьому особлива увага звертається на рівень гемоглобіну в крові, якщо він низький, то можуть призначити залізовмісні препарати.

Також, якщо ви ще не зробили друге планове УЗД, то цілком ймовірно, що на цьому тижні вам видадуть на нього направлення. Другий ультразвуковий скринінг робиться в період з 16 по 22 тиждень – це найбільш оптимальний та інформативний час. На цьому УЗД фахівець дивиться чи розвивається плід відповідно до терміну, чи немає ніяких патологій, в якому стані матка вагітної. Якщо ви ще не знаєте, кого очікуєте, то на цьому ультразвуковому обстеженні вам скажуть, оскільки все вже дуже добре видно.

Болі в животі на 20 тижні

Дуже уважно прислухайтеся до свого організму, до будь-яких змін. На цьому терміні у вас можуть бути тягнучі болі внизу живота, ближче до боків. Це цілком нормальне явище, оскільки матка росте і зв’язки, що її утримують, розтягуються. Після відпочинку ці неприємні відчуття повинні зникнути. Крім цього, можуть боліти кістки тазу, оскільки вони потихеньку починають розходиться.

Якщо ж ви помітили, що живіт дуже тягне, ниє, стає твердим, то швидше зверніться до лікаря. Такі характерні болі вказують на підвищений тонус матки, що може загрожувати зривом вагітності. Якщо при цьому у вас з’явилися ще й коричневі виділення, то до лікаря потрібно звернутися миттєво, а краще викликати швидку.

Секс на 20 тижні вагітності

Якщо немає протипоказань, якщо немає болю, то займатися сексом на цьому терміні можна. Якщо під час статевого акту у вас щось починає боліти, тягнути, колоти і т.д., то варто негайно припинити заняття сексом. Якщо ж ви відчуваєте себе прекрасно, то секс піде вам тільки на користь.

Харчування вагітної на 20 тижні

Харчування на цьому терміні, як і раніше, має бути здоровим, правильним, збалансованим і смачним. Як правило, після 20-го тижня вагітності у жінок прокидається дуже хороший апетит, оскільки плід активно запасається жирком. Так ось намагайтеся ретельно стежити за харчуванням, щоб в цей час не набрати занадто багато додаткової ваги. Пропонуємо вам ознайомитись зі списком рекомендованих продуктів, які потрібно включити в свій раціон.

 • Пісне м’ясо. М’ясо необхідно їсти 2-3 рази в тиждень, вибирати краще курку, індичку, яловичину або ж кролятину. Готуйте м’ясо в духовці або на пару, без зайвого жиру і без великої кількості спецій. Намагайтеся уникати смаженого м’яса, оскільки при смаженні в ньому утворюються небезпечні канцерогени.
 • Риба. Риба і морепродукти багаті йодом, вітаміном D, жирними кислотами омега-3, фосфором, білком. Все це корисно і необхідно не тільки плода, але і майбутній матусі. Правильно приготовлену рибу потрібно їсти не більше 2-3 разів на тиждень. При цьому дуже важливо знати, що не всі види риби рекомендуються під час вагітності, деякі можуть завдати серйозної шкоди плодові. До їх числа можна віднести: тунця, рибу-меч, акулу, королівську макрель, навіть всім звична скумбрія також накопичує ртуть. Скумбрію їсти можна, але не дуже часто і намагайтеся вибирати невеликі тушки, до 500 грам, оскільки у великій рибі вміст ртуті вищий.
 • Свіжі овочі та фрукти. Саме ці продукти повинні займати більшу частину вашого раціону. Намагайтеся їсти овочі і фрукти по сезону, коли в них міститься найбільша кількість вітамінів.
 • Каші. Ми з дитинства звикли їсти кашу і знаємо про неї багато народних прислів’їв. Але при цьому не завжди ми вибираємо правильну і корисну кашку. Дуже важливо вибирати каші з необробленого зерна, адже саме в його оболонці і містяться всі корисні вітаміни та мікроелементи. Гречка, вівсянка, бурий рис, перловка, пшоно, сочевиця – всі ці прекрасні каші повинні бути присутніми у вашому раціоні.
 • Молочні продукти. Є прекрасним джерелом кальцію і вітаміну С. Сир, кефір, йогурти, ряжанка – це не тільки смачно, але і корисно. Намагайтеся при цьому скоротити вживання цукру з цими продуктами, адже цукор – далеко не корисний продукт.
 • Яйця. Їсти краще вареними і не більше 5 яєць на тиждень, оскільки жовтки містять велику кількість холестерину. Крім цього, краще не їсти яйця всмятку, оскільки там можуть бути хвороботворні бактерії.
 • Горіхи, сухофрукти, насіння. Сухофрукти містять незамінні для організму мінерали (фосфор, залізо, кальцій, мідь, магній) і вітаміни (H, K, Е, B 1-9, PP, З). Крім цього, сухофрукти містять амінокислоти і антиоксиданти, а ще служать джерелом клітковини, яка корисна для роботи кишечника і шлунка. Горіхи ж багаті на рослинний білок, вуглеводи, харчові волокна, жири з високим вмістом поліненасичених жирних кислот. Крім цього, в них міститься багато вітамінів групи В, калію, магнію, кальцію, фосфору, заліза, марганцю, міді.

Від чого потрібно відмовитися

 • Алкоголь.
 • Ковбаси, сосиски.
 • Чіпси, сухарики, солоні горішки.
 • Солодкі газовані напої.
 • Сушена і в’ялена риба.
 • Сире м’ясо і риба.
 • Сирі яйця.
 • Сири з пліснявою, м’які види сирів.
 • Лісові гриби.
 • Магазинні соуси.
 • Занадто солона, гостра і жирна їжа.
 • М’ясні і рибні бульйони.

Приклад меню на день

Сніданок: вівсянка з сухофруктами, кава з молоком.

Перший перекус: бутерброд з запеченим м’ясом індички і авокадо.

Обід: борщ, гречка і салат з сезонних овочів, сік.

Другий перекус: сир з медом, трав’яний чай.

Вечеря: запечена риба, салат з капусти.

Рекомендації

 • Якщо ви почуваєте себе добре, то займіться прибиранням в будинку, поки на це ще є час. Тільки без фанатизму, не перенавантажуйте себе! При цьому краще не мати справу з агресивною побутовою хімією, адже вона дуже шкідлива для організму.
 • Походіть по дитячих магазинах, придивіться до цін. Можна потихеньку почати купувати все необхідне, оскільки потрібно багато чого, а ціни зараз неприємно дивують. Деякі сімейні пари дотримуються забобонів і нічого не купують до народження малюка, але повірте, потім дуже складно в такі короткі терміни знайти все необхідне.
 • Побільше гуляйте на свіжому повітрі, займайтеся фізкультурою. Все це допоможе вам бути в хорошій фізичній формі, що, погодьтеся, досить важливо.
 • Проводьте більше часу зі своїми близькими. Після народження крихітки саме вона стане для вас центром всесвіту, і ви набагато менше часу будете приділяти близьким, тому зараз саме час для сімейних посиденьок.
 • Приділіть час собі. Займіться приємними для себе речами, приділіть час своєму хобі.
AnsWiki
Додати коментар