Двадцять третій тиждень вагітності

Триває другий триместр вагітності, зазвичай, це спокійний та безпроблемний період. Жінка перебуває у піднесеному настрої, іноді може відчувати приємне хвилювання.

Триває другий триместр вагітності, зазвичай, це спокійний та безпроблемний період, принаймні, для більшості жінок. На цьому терміні вагітні розквітають зовні, поліпшується стан шкіри та волосся, зміцнюються нігті. Серйозних гормональних перебудов вже немає, тому емоційний стан стабільний, жінка перебуває в піднесеному настрої, іноді може відчувати приємне хвилювання. Звичайно ж, не у всіх так, адже всі вагітні різні, тому в деяких відчуття на цьому тижні можуть бути протилежними, але ми говоримо про більшість.

Малюк також відчуває себе прекрасно. У матці ще достатньо місця для його переворотів та викрутасів, чим він активно і користується. Малюк продовжує рости, набирати вагу і розвиватися, щоб бути у всеозброєнні до моменту появи на світ.

 

Розвиток плода на 23 тижні

На цьому терміні організм плода вже сформований, але йому ще потрібен час для вдосконалення всіх органів і систем. Хоча у випадку передчасних пологів на цьому терміні, плід здатний вижити, але тільки з допомогою спеціального обладнання і кваліфікованих фахівців. Звичайно ж, краще б такого ні з ким не відбувалося, і всі малюки народжувалися доношеними і здоровими.

Внутрішній розвиток плода

 • Активно розвивається підшлункова залоза, яка відповідає за виробництво життєво важливих гормонів – інсуліну і глюкагону.
 • Включені в роботу всі ендокринні залози. На цьому етапі вже працює селезінка, продукуючи клітини крові і контролюючи їх якість.
 • Функціонує травна система. Зараз плід заковтує близько 500 мл навколоплідних вод на добу. Вся ця рідина проходить через його організм і виводиться у вигляді сечі, до речі пісяє малюк кожну годину. Навколоплідні води регулярно змінюються і очищаються, тому малюк знаходиться в стерильному середовищі.
 • Продовжує накопичуватися перший кал (меконій), який складається з частинок епідермісу, крихітних волосків і первородної змазки. Все це малюк заковтує разом з навколоплідними водами, тому з цього і складається перший кал плода. Меконій має темний (практично чорний) колір, консистенція в нього в’язка, а запах не різкий.
 • Продовжує розвиватися головний мозок. Ви тільки уявіть, Зараз мозок плода важить близько 100 грамів. Не зупиняється у своєму розвитку і ЦНС малюка. Зв’язки між нейронами стають складнішими.
 • На цьому тижні плід здатний бачити сни. От би нам дізнатися, що їм сниться.
 • Малюк продовжує запасатися підшкірним жиром. Цей жир є джерелом енергії для плода, до того ж з його допомогою відбувається теплообмін.
 • Розрізняє смак і запах навколоплідних вод. Саме тому слід дуже уважно стежити за своїм харчуванням, щоб малюк отримував все найкраще та найкорисніше.
 • Плід вже здатний розрізняти світло і темряву. Добре чує, тому не забувайте розмовляти зі своїм чадом, це дуже важливо.
 • Активно рухається. На цьому терміні малюк робить приблизно 200 рухів на добу. Звичайно ж, всі вони різної інтенсивності, тому мама відчуває не всі рухи, а тільки найсильніші.

Зовнішній розвиток плода

 • На ручках і ніжках є нігтики і зараз малюк уже здатний себе подряпати. Звичайно ж, нігтики дуже тоненькі і м’якенькі, тому серйозних ушкоджень малюк собі не завдасть.
 • На шкірі з’являються глибокі зморшки. Підшкірного жиру ще недостатньо, щоб шкіра плода розгладилася, але організм малюка в процесі його накопичення.
 • Первородна змазка як і раніше вкриває все тіло, захищаючи ніжну шкіру.
 • Риси обличчя продовжують удосконалюватися.

Вага та розмір плода

На 23-му тижні вагітності ваш малюк вже важить 500 грамів. Його зріст знаходиться в межах 29 сантиметрів. На цьому тижні вашу крихітку можна порівняти з баклажаном.

Відчуття вагітної на 23 тижні

Ви вже пройшли такий довгий шлях зі своїм малюком. Триває друга половина вашої вагітності, до цього терміну ви вже досить округлилися, а животик досить помітно видається вперед. На цьому терміні вагітні виглядають по-особливому прекрасно, радує стан шкіри і волосся. До того ж, на душі спокійно і переповнюють радісні емоції. Звичайно ж, не всі вагітні на цьому терміні відчувають себе легко і прекрасно, тут все дуже індивідуально, але в більшості випадків все добре. Давайте подивимося, які відчуття можуть чекати вас на цьому тижні, щоб бути готовою до всього.

 • Тренувальні перейми. На цьому терміні вже можуть з’явитися тренувальні перейми Брекстона-Хікса. Ці перейми нагадують легкі спазми в матці, ніяких серйозних больових відчуттів вони викликати не повинні. За допомогою таких тренувань організм, готується до майбутніх пологів.
 • Підвищується апетит. Починаючи з 20-го тижня і до кінця вагітності у жінок значно підвищується апетит. Саме з цього терміну плід активно починає набирати масу, тому вагітній хочеться більше їсти. Намагайтеся їсти часто, але маленькими порціями, щоб не допускати відчуття сильного голоду.
 • Геморой. Може загостритися ця неприємна хвороба, щоб з вами такого не трапилося, намагайтеся уникати: запорів, сильної напруги під час дефекації, сидячого способу життя.
 • Судоми в ногах. Такий симптом може з’явитися через брак кальцію в організмі. Щоб уникнути таких неприємних відчуттів робіть масаж ніг і їжте продукти, які містять багато кальцію.
 • Болі в спині. Матка постійно збільшується в розмірах, відповідно навантаження на спину теж збільшується, через що вона може боліти. Щоб полегшити стан рекомендується носити спеціальний бандаж.
 • Набряки. Набряки можуть з’явитися через затримку води в організмі. Дотримуйтеся режиму пиття, особливо важливо не пити багато води перед сном, адже це гарантує набряки зранку.

Збільшення ваги вагітної на 23 тижні

До цього терміну вагітна повинна набрати 8-8,5 кілограмів. Нагадаємо, що за весь період вагітності лікарі рекомендують набрати 11-16 кілограмів, ця вага вважається найбільш оптимальною. Якщо ви помічаєте, що стрімко набираєте вагу, то перегляньте свій раціон, чи все правильно ви робите, чи дотримуєтеся правильного харчування.

Аналізи і обстеження

Ймовірно, минулого тижня ви були на прийомі у свого гінеколога, відповідно, здавали загальний аналіз сечі (ЗАС) і загальний аналіз крові (ЗAK), тому на цьому тижні відпочивайте. На цьому терміні висота дна матки становить 23 сантиметри. Якщо вагітність протікає нормально, то УЗД не призначається.

Болі в животі на 23 тижні

Як і раніше, потрібно дуже уважно стежити за своїм самопочуттям. На цьому терміні у вас можуть бути дискомфортні відчуття в животі, але після відпочинку вони повинні зникати. Такі відчуття пов’язані з розтягуванням зв’язок, що утримують матку, нічого небезпечного вони собою не представляють.

Якщо ж ви помітили, що болить низ живота, при цьому відпочинок не допомагає, то це тривожний знак. Такі болі мають тягнучий, ниючий характер і локалізуються в самому низу живота. Крім цього, живіт може ставати напруженим і твердим, що погіршує ситуацію. Тому, якщо ви помітили у себе такі симптоми, ні в якому разі не сидіть вдома і не чекайте, коли все пройде само. Якщо болі не проходять протягом години, то швидше зверніться за допомогою. Крім цього, ретельно стежте за виділеннями. Якщо змінюється колір виділень, або ж запах, то також слід звернутися за консультацією.

Секс на 23 тижні вагітності

На 23-му тижні вагітності можна займатися сексом, якщо ні:

 • загрози передчасних пологів;
 • болей;
 • підтікання навколоплідних вод;
 • низького передлежання плода;
 • підвищеного тонусу матки;
 • багаторазового невиношування вагітності.

Харчування вагітної на 23 тижні

Харчування для вагітної – дуже важливий аспект, адже вона годує не лише себе, але й малюка. Саме тому потрібно намагатися харчуватися правильно і якісно. У другому і третьому триместрі плід активно набирає вагу, тому їсти майбутня мама повинна часто, але маленькими порціями, не допускаючи почуття сильного голоду. Є список продуктів, які необхідно їсти вагітній, щоб малюкові вистачало всіх необхідних речовин для повноцінного розвитку.

Рекомендовані продукти

 • Нежирне м’ясо і риба. Ці продукти є джерелом білка, який дуже необхідний плодові. Готувати ці продукти краще на пару або ж запікати в духовці. М’ясо і рибу потрібно їсти по 2-3 рази на тиждень, цього цілком достатньо, щоб забезпечити організм мами і малюка всім необхідним. Орієнтовна денна норма м’яса або рибки – 200-250 грамів.
 • Яйця. Яйця можна їсти не більше 5-6 штук на тиждень, оскільки в них міститься багато холестерину. Також краще не вживати яйця всмятку, оскільки можна заразитися сальмонелою.
 • Овочі, фрукти, зелень. Фрукти і овочі краще їсти по сезону, коли в них міститься найбільша кількість вітамінів. Цих продуктів у вашому раціоні має бути багато. При цьому важливо розуміти, що всім звична картопля, не є дуже корисним овочем. краще їсти: броколі, моркву, цукіні, червоний перець, дуже корисна зелень. Овочі можна їсти сирими або ж готувати на пару.
 • Молочні продукти. Зараз організм плода потребує кальцію, тому у вашому раціоні повинні бути: сир, йогурти, сметанка, кефір, ряжанка . Дуже ретельно вибирайте цю продукцію, уважно дивіться на терміни придатності, а краще взагалі купуйте домашнє, тільки у перевірених людей, звісно.
 • Каші. Найбільш корисними вважаються: гречка, сочевиця, вівсянка, перловка, пшоно, а ще бурий рис. Звичайно ж, краще обирати цільнозернові каші, оскільки саме в необробленому зерні і містяться всі вітаміни. Щоб купити такі каші, потрібно як слід походити по магазинах і повибирати, але воно того варто.
 • Сухофрукти, горіхи. Це не тільки смачно, але й дуже корисно. Горішки, сухофрукти і насіння можуть бути відмінним перекусом між основними прийомами їжі.
 • Оливкова олія. Мабуть, в світі немає людини, яка б не чула про користь цього продукту. Це все не дарма, адже оливкова олія має цілу низку корисних речовин. У ній міститься велика кількість мононенасичених жирних кислот, Зокрема – олеїнової, яка знижує рівень холестерину в крові. Регулярне споживання оливкової олії є відмінною профілактикою серцево-судинних захворювань.

Від чого потрібно відмовитися

 • Чіпси, сухарики, солоні горішки.
 • Алкоголь в будь-якому вигляді.
 • Некип’ячене молоко.
 • Лісові гриби.
 • Сире м’ясо і риба.
 • Перероблене м’ясо (ковбаса, сосиски, паштети з магазину).
 • Субпродукти.
 • Занадто солона, гостра і жирна їжа.
 • Солодкі газировки .
 • Солодощі в великій кількості.

Приклад меню на день

Сніданок: вівсянка з бананом і яблуком, чай.

Перший перекус: йогурт з малиною.

Обід: суп з м’ясом, гречка, салат.

Другий перекус: сир з сметаною.

Вечеря: запечена риба, бурий рис, варена броколі.

Рекомендації

 • Не забувайте пити достатню кількість води. За день потрібно випивати 1,5-2,00 літри чистої води. Якщо у вас є набряки, то пити потрібно трішки менше.
 • Гуляйте на свіжому повітрі. Це корисно не тільки для вас, але й для малюка.
 • Багато відпочивайте і добре висипайтеся. Вагітна жінка повинна спати 8-10 годин на добу, щоб як слід відновлювати сили.
 • Регулярно відстежуйте ворушіння плода. Якщо ви помітили, що малюк тривалий час не дає про себе знати, то слід сходити до лікаря, щоб прослухати серцебиття.
 • Сходіть на шопінг. Зараз найкомфортніший час для того, щоб зайнятися покупками для малюка. Не відкладайте все на післяпологовий період, адже тоді у вас просто не буде часу цим займатись. Краще купити все необхідне ще до народження крихітки, щоб потім займатися дитинкою, а не бігати по магазинах.
AnsWiki
Додати коментар