Тридцять восьмий тиждень вагітності

Що потрібно знати про 38-й тиждень вагітності, що обов'язково зробити і на що звернути увагу - вся інформація є в нашій статті. Також дізнайтеся, що є передвісниками пологів, щоб бути повністю готовою до цієї відповідальної події.

Настав тридцять восьмий тиждень вагітності. Ви вже на фінішній прямій, з чим ми вас щиро вітаємо. До пологів залишається всього кілька тижнів, які пролетять непомітно. Зрозуміло, всі вагітні з нетерпінням чекають зустрічі зі своїм малюком, щоб нарешті побачити його, обійняти і вдихнути такий рідний запах.

На цьому терміні вагітність вважається доношеною. Пологи можуть початися в будь-який момент. Також варто зауважити, що нормальним вважається період виношування 38-42 тижні. У більшості випадків жінки народжують на терміні 40 тижнів.

 

Розвиток плода на 38 тижні

На цьому терміні ваш малюк повністю готовий до пологів і життя в новому світі. Всі його органи і системи плоду сформовані і функціонують. Він продовжує набирати масу, потроху збільшується його зріст.

Внутрішній розвиток плода

 • На цьому терміні починається активне старіння плаценти. Її функціональність поступово згасає. Але цей процес не швидкий, тому ще кілька тижнів вона буде справлятися зі своїми обов’язками, хоч і не в повну силу. Саме тому важливо не переношувала вагітність, бо тоді можуть початися проблеми з постачанням малюка всім необхідним.
 • Дихальна система плода повністю готова до першого вдиху. Якщо малюк народиться на цьому терміні, то його легені без проблем розправляться, і він зробить свій перший вдих.
 • Кісточки малюка затверділи. Звичайно ж, кістки черепа ще залишаються м’якими, щоб легше проходити по родових шляхах. Хрящики носика і вушок продовжують ущільнюватися.
 • Окреслилися навколососкові кола. Зараз їх межі ще трохи розпливчасті, але незабаром вони стануть чіткими. Їх діаметр становить близько 1-го сантиметра.
 • Завдяки тому, що малюк постійно рухається у нього дуже добре розвинений м’язовий тонус.
 • У кишечнику плода накопичилося досить багато меконію (первородного калу). Спорожнити кишечник малюк повинен вже після народження. Але буває таке, що малюки какають ще в утробі. Це небезпечно тим, що під час пологів він може сьорбнути навколоплідної рідини з цими відходами й може розвинутися дисбактеріоз.

Зовнішній розвиток плода

 • На тілі малюка практично не залишилося пушкового волосся і первородної змазки.
 • Тіло плода стає більш округлим, оскільки він вже накопичив достатню кількість підшкірного жиру.
 • Дуже відросли нігті. Зараз малюк може дряпати себе ними, але оскільки вони досить м’які серйозних ушкоджень бути не може.
 • Шкіра плода дуже м’яка і ніжна. Зараз вона набула приємного рожевого відтінку.
 • Густіє волосся на голові.

Вага та розмір плода

На 38-му тижні вагітності плід важить приблизно 3100 грамів. Його зріст досяг 49 сантиметрів. Також варто зауважити, що не всі малюки мають саме такі розміри, оскільки всі вони індивідуальні. Але в більшості випадків малюки народжуються з вагою 3400-3500 грамів і мають зріст понад 50 сантиметрів.

Ворушіння плода на 38 тижні

Оскільки вагітність добігає кінця і місця в матці дуже мало, малюк рухається набагато рідше. Зараз ви не відчуєте стусанів і переворотів, а лише випирання і повороти.

При цьому малюк може досить сильно бити ніжками мамі під серце. Якщо плід вже зайняв правильне положення (голівкою вниз), то ніжки якраз знаходяться вгорі, тому мамі дістається. Якщо вам дуже боляче, спробуйте погладити животик, поговорити з дитинкою, ймовірно, малюк трохи заспокоїться.

Як і на попередніх тижнях, так і зараз, ви повинні відчувати рухи малюка не менше 10 разів за 12 годин. Це обов’язково! Якщо ви не відчуваєте вашого малюка тривалий час – бігом до лікаря. Спеціаліст прослухає серцебиття, при необхідності направить на КТГ і (або) УЗД.

Якщо поведінки малюка вас насторожує, якщо різко змінюється характер рухів малюка краще негайно звернутися до лікаря, адже мова йде про його життя і здоров’я.

Положення плода на 38 тижні

Практично всі дітки на цьому терміні займають головне передлежання. Таке положення забезпечує нормальний перебіг природних пологів. Але є крихітки, яким ну ніяк не хочеться лягати голівкою вниз, і вони займають інші, невідповідні для пологів, передлежання.

У таких випадках лікарі радять проводити пологи за допомогою кесаревого розтину, щоб виключити травматизм дитини. Багато мам, коли чують, що у них буде кесарів, впадають в паніку. Цього ні в якому разі не можна робити, оскільки від стресу мами страждає дитинка. Це не вирок, нічого страшного в проведенні такої операції немає, потрібно просто змінити своє сприйняття цієї ситуації. Погодьтеся, ваша головна мета – це народження здорового малюка, а яким способом, це вже зовсім неважливо.

Відчуття вагітної на 38 тижні

На 38-му тижні вагітності ваша матка знаходиться на 16-18 сантиметрів вище пупка. Над лобковим симфізом вона піднялася на цілих 36-38 сантиметрів. До цього терміну живіт дійсно дуже великий. звісно, є щасливиці, у яких животик залишається акуратним і мініатюрним аж до пологів, але таких одиниці. Найчастіше ж жінки мають животики досить великих розмірів, що значно ускладнює життя. Але не переживайте і не падайте духом, адже до пологів залишається якихось 2-3 тижні – це ніщо, в порівнянні з пройденим шляхом.

На 38-му тижні вагітності вас можуть супроводжувати такі симптоми і відчуття.

 • Опущення живота. На цьому терміні животик вже може опуститися – це є ознакою близьких пологів. Деяким жінкам може здаватися, що живіт знаходиться надто низько, що він ледь не б’ється об ноги. Але все це природно і нижче, ніж потрібно животик опуститися не може, тому переживати з цього приводу не варто.
 • Може з’явитися біль в області крижів, що віддає в ноги. Такі неприємні відчуття з’являються через сильний тиск плоду на стегновий нерв, оскільки він розташований близько до матки.
 • Триває активне розходження тазових кісток. Суглоби вагітної стають більш рухливими, а зв’язки і суглоби розм’якшуються. Всі ці фізіологічні зміни полегшують процес пологів.
 • Набряки. Набряками в третьому триместрі вагітності нікого не здивуєш, оскільки це практично всеохоплююча проблема. При цьому дуже важливо розпізнати, чи є варіантом норми ваші набряки. Якщо ви налагодили правильне харчування, правильний режим пиття, достатньо рухаєтеся, а набряклість все одно сильна, присутня навіть після сну – потрібно повідомити лікаря. Така набряклість може говорити про неправильну роботу нирок
  і розвиток гестозу.
 • Нестабільний емоційний стан. Часто на цьому терміні жінки стають дратівливими і нетерплячими. Це викликано сильною втомою, адже вагітність – серйозний стрес і випробування для жіночого організму. До всього цього додаються переживання про пологи, про виховання народженої дитини, як все встигати і бути хорошою мамою … цей список можна продовжувати дуже довго. Зараз головне, щоб ви добре відпочивали і висипалися, тоді ви будете почуватися і виглядати набагато краще.

Збільшення ваги вагітної на 38 тижні

До 38-го тижня вагітності жінка набирає приблизно 14,5 кілограмів. Слід зазначити, що в кінці вагітності вага може трохи знижуватися. Це є так званим передвісником швидких пологів. Але так буває далеко не у всіх. Найчастіше жінки ще набирають додаткової ваги за останні тижні вагітності.

Якщо ж ви помітили, що набираєте занадто багато, всерйоз задумайтесь про своє харчування. Постарайтеся ретельно планувати свій раціон на кожен день. Перед пологами слід перейти на більш легку їжу. Ні для кого не секрет, що після пологів жінка повинна їсти тільки дієтичну їжу, оскільки вона годує дитину. Так ось, щоб цей перехід не був не надто болісним, потрібно вже зараз хоч трохи змінювати свій раціон.

Аналізи і обстеження

На 38-му тижні вагітності вам потрібно:

 1. здати ЗАС;
 2. вимірювати артеріальний тиск;
 3. виміряти висоту дна матки;
 4. прослухати серцебиття плода;
 5. визначити положення плода.

Якщо ви не здали раніше, то на цьому тижні лікар може направити вас здати кров на СНІД і сифіліс. Також при необхідності лікар може направити вас на УЗД і (або) КТГ. Якщо у вагітної є проблеми з роботою нирок, лікар може призначити бактеріальне дослідження сечі.

Болі в животі на 38 тижні

На 38-му тижні у вас можуть бути дискомфортні (болісні) відчуття, що викликані тренувальними переймами. Оскільки наближаються пологи, перейми можуть виникати частіше і бути більш інтенсивними ніж раніше.

Дуже важливо відрізняти їх від справжніх переймів. Але тут все не дуже складно. Тренувальні перейми відрізняються своєю нерегулярністю і не дуже сильними болючими відчуттями. При таких переймах не відбувається наростання болю.

А от, коли у вас почнуться справжні перейми, повірте, ви відразу їх впізнаєте. Справжні перейми дуже болючі, навіть на початку, і вони наступають через однакові проміжки часу. Якщо ви відзначаєте у себе такі перейми, то потрібно збиратися до пологового будинку, оскільки скоро пологи.

Крім цього, дуже важливі інтервали між переймами. Якщо у вас інтервал становить 8-10 хвилин, то потрібно швиденько їхати в пологовий будинок. Якщо ж по 25-30 хвилин, можна ще трішки посидіти вдома.

Також дуже ретельно потрібно стежити за виділеннями. Якщо ви помітили, що виділення стали занадто рідкі і їх багато, то цілком можливо, що почали підтікати води. Можуть з’явитися домішки слизу з кров’ю (слизова пробка). Все це вимагає негайного звернення до лікаря.

Передвісники пологів

 1. Опущення живота.
 2. Розлад травлення (пронос).
 3. Відходження слизової пробки.
 4. Плід менше рухається (притих).
 5. Вага вагітної трохи знижується.
 6. Відійшла слизова пробка.

Секс на 38 тижні вагітності

Лікарі не забороняють займатися сексом аж до самих пологів, за умови, що жінка себе добре почуває, а вагітність протікає без ускладнень. Але на практиці, на таких пізніх термінах пари перестають займатися сексом, оскільки боятися нашкодити малюкові.

Сексом не можна займатися, якщо плід вже опустився вниз, оскільки це дійсно може йому нашкодити. Якщо у вас відійшла слизова пробка, також небажано займатися сексом, оскільки значно підвищується ризик інфікування плодових оболонок.

Якщо у вас не спостерігається подібного, то займайтеся коханням, але будьте максимально обережні і акуратні. Секс корисний, оскільки забезпечує більш активний приплив крові до плаценти, що дає малюку додатковий обсяг кисню і поживних речовин. Крім цього, секс благотворно впливає на емоційний стан пари, що також дуже важливо.

Харчування вагітної на 38 тижні

Як вже згадувалося вище, на цьому терміні слід трохи полегшити своє меню. Їжте часто, але трішки меншими порціями. Скоротіть вживання хлібобулочних виробів, макаронів, жирної і важкої їжі.

Замість цього постарайтеся їсти побільше свіжих овочів і фруктів. Ці продукти забезпечать вас вітамінами, допоможуть налагодити травлення, а ще вони просто смачні))

Їжте 2 рази на тиждень нежирне м’ясо, краще варене або запечене. Два рази на тиждень можна їсти рибку. Не забуваємо і про яйця, вони є джерелом високоякісного білка, який необхідний вам і малюкові.

Забезпечити вас енергією допоможуть каші, оскільки в них міститься велика кількість вуглеводів. Корисними будуть: гречка, сочевиця, вівсянка, коричневий рис. Найменш корисними кашами вважаються манна і кукурудзяна, оскільки там багато крохмалю, також вони мають дуже високий ГІ, що сприяє набору зайвої ваги.

Приклад меню на день

Сніданок: омлет з 2 яєць, половина авокадо, чай;

Перший перекус: сирники з журавлиною, сік на вибір;

Обід: гречка, запечена скумбрія, салат з сезонних овочів;

Другий перекус: стакан кефіру, вівсяне печиво;

Вечеря: овочеве рагу.

Випивайте не менше 1,5 літри чистої води.

Рекомендації

 • Якщо ви ще не купили все необхідне для малюка, то зараз саме час зробити це. Якщо купили весь необхідний одяг, придивіться до колясок, колиски, автокрісел. Буде зручніше, якщо ви купите все це зараз, оскільки після народження малюка у вас будуть зовсім інші клопоти. Не забудьте купити зволожувач повітря, якщо ще немає. Повітря в кімнаті малюка повинне бути постійно свіжим і з достатнім рівнем вологості (не менше 60%).
 • Пора навести ідеальний порядок вдома. Оскільки вже майже на порозі новий житель вашого будинку, найменший і найвимогливіший, все повинно бути комфортно, а головне чисто. Звичайно ж, вам вже не варто займатися прибиранням, попросіть допомогти рідних і близьких.
 • Розкажіть (а краще напишіть) чоловікові список важливих справ, які йому необхідно зробити під час вашої відсутності.
 • Ознайомтеся з інформацією про грудне вигодовування. Дуже важливо, щоб ви були впевненими, щоб знали, як все робити правильно. Звичайно ж, якщо у вас не вийде прикладати дитину до грудей, вам допоможе персонал пологового будинку, тому в будь-якому випадки переживати не варто.
 • Зніміть пам’ятне відео для свого дитинчати. Коли малюк підросте, йому буде дуже цікаво подивитися на себе ще в животику і почути від батьків слова любові.
 • Домовтеся, хто відвезе вас в пологовий будинок. Також у вас обов’язково повинен бути запасний варіант. Домовтеся, хто буде сидіти зі старшими дітками, якщо вони є.
 • Приведіть себе в порядок. Зробіть стрижку, яка не вимагає укладок. Зробіть манікюр і педикюр. Подумайте, що одягнете на виписку, адже потрібно буде зробити пам’ятні фото, на яких ви повинні виглядати красиво і доглянуто.
AnsWiki
Додати коментар