«Такі…як». Чи потрібна кома?

Треба ставити кому між цими словами, чи все ж таки попереду?

Ця сполука вводить ряди однорідних членів речення, виступаючи при них узагальнювальним словом. Крім «такі…як», УС бувають слова: «наприклад», «а саме», «як-от». На жаль, ясності в розстановці знаків у таких випадках немає. Існує декілька варіантів, як можна виділити ряд ОЧР і УС.

Увага! Вставні слова переважно вводять іменникові ряди однорідних членів. Не вживайте їх, якщо ускладнення виражене іншими частинами мови.

Повернімося до знаків при «такі…як». Мовознавці вважають, що існує декілька правомірних варіантів. Перший — традиційний, зафіксований українським правописом. Згідно з ним, маємо поставити кому після «такі», а «як» уводить ОЧР:

 • Проаналізовані твори, такі, як «Царівна», «Людина», доводять, що Ольга Кобилянська зверталася до проблеми статусу жінки в тогочасному суспільстві.

Другий зʼявився під впливом російського синтаксису. При ньому ми не ставимо кому між частинами УС, а також після «як». Тоді знаки будуть такими:«Такі…як». Чи потрібна кома?

 • Проаналізовані твори, такі як «Царівна», «Людина», доводять, що Ольга Кобилянська зверталася до проблеми статусу жінки в тогочасному суспільстві.

Одностайності у виборі пунктуації досі немає. Тому обидва варіанти вважають правильними, можна вживати і перший, і другий, не остерігаючись помилок. В українській мові прийнято ставити кому перед «як», якщо сполучник із «такі» розділено іншим словом (словами):

 • Такі проаналізовані твори, як «Царівна», «Людина», доводять, що Ольга Кобилянська зверталася до проблеми статусу жінки в тогочасному суспільстві.

За правилами української мови після УС ставимо двокрапку, якщо воно стоїть перед ОЧР. Такий варіант також можливий, але для «такі…як» вживається рідше, ніж попередні, зазвичай при довгих рядах ОЧР або перед переліком.

 • Серйозні проблеми людства, такі (,) як: голод, винищення ресурсів, глобальне потепління, недбале ставлення до довкілля — призведуть до справжньої катастрофи. (Кому взято в дужки як можливий знак).

Або ж:

 • Обʼєктом дослідження стали такі твори відомих українських письменників того періоду, як: «Я (Романтика)»; «Третя рота»; «Тигролови».

Отже, варіантів пунктуаційних знаків при «такі…як» існує декілька. Тому обираємо один із них залежно від довжини ряду ОЧР, особливостей тексту. Памʼятаймо, що «такі як» є узагальнювальним словом, яке вводить ряд однорідних членів речення, виражений іменниками.

1.5/5 - (2 гол.)
AnsWiki
Коментарі: 0
 1. Deni D.

  А така як ти?

 2. Finkler Juri

  Так – бо то є порівняння

Додати коментар