/ / Чи потрібна кома перед «крім того»?

Чи потрібна кома перед «крім того»?

Шановні, допоможіть визначитись, чи потрібно виділяти комами конструкцію «крім того»? А то в інтернеті можна зустріти різні точки зору з приводу цього питання

Порівняймо два речення:

  1. Я, крім того, чудово готую й вмію забивати гвіздки.
  2. В неї не залишилося нічого від нього, крім того м’якого ведмедика й засохлої троянди.

В першому випадку «крім того» є вставною конструкцією. Вставні конструкції вносять в речення певну модальність, відтінок значення, емоції мовця, але не змінюють смисл висловлювання. Їх можна вилучити без втрат. Наприклад, «Я чудово готую й вмію забивати гвіздки». Тому за правилами виділяємо конструкцію з обох боків комами.

У другому реченні маємо справу з відокремленим додатком. Випадково стався збіг слова «крім» і займенника «той» (у родовому відмінку). Тому виникають труднощі: чи треба ставити кому після конструкції?

Ні, в цьому випадку ми ставимо кому лише перед «крім (того)», якщо конструкція завершує речення. Якщо воно продовжується після відокремленого додатка, маємо закрити його комою після.

Переробімо наведене вище речення:

  • В неї не залишилося нічого від нього, крім того м’якого ведмедика й засохлої троянди, але це не завадило згадати все до останньої дрібниці.

Зазвичай відокремлений додаток виділяють комами автоматично, але слід звертати увагу на контекст. Від місця коми залежить сенс висловлювання в реченнях.

Порівняйте

  • Крім записів, у справі є й інші докази провини підозрюваного.
  • Крім записів у справі, є й інші докази провини підозрюваного.

Розберімося зі сполукою «крім цього». Вона є синонімічною до вставної «крім того», також здатна вступати в омонімічні відносини зі сполукою прийменник+займенник. Пунктуаційні правила залишаються ті самі.

Мовознавці радять замінити вставне «крім того» на синонімічне «ба більше» (якщо це можливо у розмовному, публіцистичному, художньому стилях).

Також на відповідники замінюють вставне «більше того»:

  • Я, ба більше, чудово готую й вмію забивати гвіздки.
  • Ба більше, колись ми мали досить потужну економіку.

Вам також буде цікаво

Обговорення