Серед усіх звичаїв нашого народу, мабуть найкращими та найулюбленішими, особливо для дітей, є колядування та щедрування. Щедрувати, як і колядувати, можуть ходити дівчатка та хлопчики. Щедрівки, як правило, величають господарів та бажають достатку, міцного здоров´я, дружної родини, гарного приплоду худоби.
Щедрівка — це також привітання з Новим роком. Тому щедрують надвечір 31 грудня. За християнським календарем — це також день преподобної Меланії. Меланка-Вода приходить на щедрий вечір разом із Василем-Місяцем сповістити господарів про наступні торжества та справити гостини, які в народі так і називають — гостини Меланки.
Цього дня господині готують другу (щедру) кутю, печуть млинчики та пироги, варять вареники з сиром, щоб обдаровувати щедрувальників та посівальників.
Щедрують звечора і до півночі. Роблять це переважно дівчата, проте хлопцям також не забороняється «водити Меланку», коли один з хлопців переодягається дівчиною. Хлопці в масках висловлюють добрі побажання, веселять піснями, танцями, жартівливими сценками.
Щедрівки відрізняються від колядок своїм неодмінним приспівом «Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на здоров´я».
Наступного дня, удосвіта, 1 січня (день св. Василя) хлопці йдуть посівати зерном. Ні в якому разі не можна засівати крупами. Зерно, зазвичай, насипають у рукавицю, або в торбинку. Спочатку годиться йти посівати до батьків, хрещених, родичів і близьких. Бажано це робити саме в такому порядку. Зайшовши до оселі, посівальник сіє зерном і вітає всіх з Новим роком.
Ось приклад невеличкої посівалки:
Сію, вію, посіваю,
З Новим роком вас вітаю!
На щастя, на здоров’я, на Новий рік,
Щоб вам вродило краще, ніж торік!
Жито, пшениця та всяка пашниця!
Коноплі під стелю, а льон по коліна,
Щоб вам, господарі, голова не боліла!
Будьте здорові з Новим роком та з Василем!
Читайте також: «Коли святкують Івана Купала?»
Перший посівальник на Новий рік приносить до хати щастя. За народним віруванням, дівчата щастя не приносять — тільки хлопці, а тому посівати дівчатам не можна. Взагалі, в цей день потрібно, щоб першим до оселі зайшов чоловік. Першого посівальника обдаровують найщедріше.