/ / Як закрити ФОП

Як закрити ФОП

Я перестав займатися бізнесом. Підкажіть, будь ласка, як закрити ФОП?

Інколи у бізнесмена настає момент, коли він розуміє, що потрібно або перекваліфіковувати свою справу, або зовсім перестати займатися підприємницькою діяльністю. В цій статті ми розкажемо як правильно закрити ФОП (припинити діяльність фізичної особи підприємця) в Україні.

Якщо рішення вами все ж прийнято, і справу ви вирішили закрити, то необхідно заздалегідь підготуватися, а саме:

— погасити всі заборгованості й поточні зобов’язання з податків і зборів;
— подати звітність;
— привести в порядок робочу документацію (знадобиться, якщо буде перевірка).

Нижче описаний порядок дій при закритті ФОП на спрощеній системі оподаткування.

Насамперед, ви повинні знати, що з 01.01.2016 р. набула чинності нова редакція Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», згідно якої спрощений порядок закриття приватного підприємця зберігся.

Отож, для закриття ПП необхідно надати державному реєстратору наступні документи:
1. Паспорт (оригінал).
2. Заяву на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця (форма 12).
3. Довіреність (стосується випадку, коли з тих чи інших причин підприємець не може здати документи, і за нього це робить представник).

На підставі цих документів, державний реєстратор видає підприємцю (представникові) повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця. Зауважимо, що вимагати інші документи держреєстратор не має права (п. 7 ст. 18 ЗУ «Про держреєстрацію»).

Якщо у вас все гаразд, і немає причин для відмови у знятті з реєстрації, то прогтягом 24 годин держреєстратор вносить у Держреєстр дані про припинення підприємницької діяльності. Також він зобов´язаний передати цю інформацію (а не ви) до податкової, органів статистики та Пенсійного фонду.

Тепер поговоримо про зняття з обліку в податковій.

ДФС анулює реєстрацію ФОП з дати припинення діяльності СПД на підставі даних, отриманих від держреєстратора (пп. 65.10.3 ПКУ, пп. 2 п. 299.10 ПКУ). Така сама позиція викладена в Порядку № 1588. Виходячи з цього, можна зробити висновок, що додатково подавати заяву до податкової не потрібно.

Але бажано звернутися в податкову особисто та подати заяву, щоб уникнути нарахування податкових зобов’язань і подальшого клопоту на той випадок, якщо виявиться, що інформація про вас як про ФОП буде в реєстрі платників ЄП.

Зверніть увагу: платникам 1-ї та 2-ї груп єдиний податок треба буде сплатити за весь календарний місяць, навіть якщо реєстрацію єдинника анульовано на початку або в середині місяця.

Читайте також: «Чому не можна надрукувати багато грошей?»

Щодо зняття з обліку в податковій, підставою для цього є відомості в Єдиному держреєстрі про припинення діяльності. Дата зняття з обліку в ДФС — це дата отримання відомостей про державну реєстрацію припинення діяльності (пп. 1 п. 11.22 Порядку № 1588).

При цьому вас не знімуть з обліку в податковій, якщо є заборгованість зі сплати єдиного податку.

Надалі ви перебуватимете на обліку у фіскальній службі як платник податків, який раніше отримував дохід від підприємницької діяльності.

Декларація платника єдиного податку за звітний рік, в якому припинено діяльність, подається в строки, передбачені для вашої групи:
— підприємцями 1-2-ї груп — протягом 60 календарних днів після завершення звітного періоду;
— платниками 3-ї групи — протягом 40 календарних днів після закінчення звітного періоду.

Декларація надається в паперовому вигляді, з написом від руки «Ліквідаційна».

ДФС порекомендує вам написати заяву про проведення аудиторської перевірки у зв’язку з припиненням підприємницької діяльності і, як правило, податкова ухвалить рішення провести документальну перевірку (пп. 78.1.7 ПКУ).

Читайте також: «Що таке бонди?»

Тут треба бути уважним, адже строки проведення перевірок не встановлені законом, тому вам доведеться самостійно, час від часу, телефонувати та цікавитися перебігом подій, а також уточнювати кожного разу, чи не потрібно додати ще якісь документи.
ДФС, як правило, перевіряє своєчасніть декларування доходів і сплати податків, та достовірність звітності та сплати ЄСВ.

Зверніть увагу: застосування штрафних санкцій, а також нарахування грошових зобов’язань податковою щодо вас, обмежується строком давності, а саме 1095 днями.

Так, податкова може не дотримувати цих строків, якщо ви не подавали декларацію за період, у якому виникло податкове зобов’язання. Також вони не застосовуються щодо сплати ЄСВ і звітності за внеском.

Підприємці з Криму і зони АТО перевірки можуть проводити за їхнім фактичним місцезнаходженням, якщо вони звернулися до контролюючого органу, з документальним підтвердженням особи та місця перебування.

Пенсійний фонд отримує інформацію про припинення діяльності СПД від держреєстратора. І ухвалює рішення, чи проводити позапланову документальну перевірку нарахування та сплати ЄСВ.

Підприємці, в яких немає найманих працівників, подають до управління Пенсійного фонду звіт за формою Д5 (із типом «ліквідаційна») про нараховані суми ЄСВ за період роботи у звітному році та копію акта перевірки податкової, а якщо є заборгованість, погашають її (абз. п. 5.2 Порядку № 21–6).

ФОП буде знятий з обліку як платник ЄСВ, тільки якщо не має заборгованості зі сплати внеску, після проведення передбачених законодавством перевірок.

Рішення не проводити перевірку може бути прийнято керівником контролюючого органу, якщо в перод після 01.01.2011 її вже проводили, одночасно з дотриманням таких умов (п. 8 розд. 4 Порядку обліку платників ЄСВ):
1. Платник у певному періоді не використовував працю фізичних осіб;
2. Немає заборгованості зі сплати ЄСВ.

Якщо все гаразд, у реєстр страхувальників вносять відповідні записи про зняття з обіку. Дата зняття з обліку — це дата внесення запису в реєстр страхувальників.

Але якщо у підприємця є наймані працівники, та ще й заборгованість зі сплати внеску, цей процес може затягнутися.

І останнй «підводний камінь» — рахунки в банках: підприємницькі рахунки потрібно закрити, подавши відповідну заяву (п. 4.4 Правил відкриття рахунків).

Якщо не закрили рахунок самостійно, податкова сповістить ваш банк, направивши інформацію про дату закриття ФОП і номер відповідного запису до ЄДР, а також про дату зняття з обліку платника податків у контролюючому органі (п. 7 п. 11.22 Порядку № 1588).

От і все, ми сподіваємося, що наша стаття вам допоможе!

Вам також буде цікаво

Обговорення

Социальные комментарии Cackle