У публікаціях про той чи інший тип цукру забагато реклами з неймовірними відомостями, наприклад, про нібито величезну корисність коричневого тростинного цукру, від якого навіть знижується вага.
Будь-який цукор, незалежно від того, з чого його роблять — з тростини або цукрового буряка — це сахароза, якщо висловлюватися хімічною мовою. Саме через сахарозу ми купуємо і споживаємо цукор, а не через якісь супутні речовини — мінерали або вітаміни, яких в будь-якому цукрі дуже мало.
Білий цукор — це цукор рафінований, тобто очищений від патоки. Буряковий цукор в наш час завжди рафінують, оскільки нерафінований має не дуже приємний смак і аромат.
Коричневий цукор на наших прилавках — це лише тростинний нерафінований цукор. У виробництві він дешевше, ніж рафінований (оскільки його не потрібно додатково очищати), але, завдяки гарному маркетингу і реклам, він продається дорожче, ніж білий рафінований цукор.
Коричневий тростинний цукор містить менше калорій, ніж білий, але не набагато (на 100 гр. тростинного: 337 ккал проти 387 ккал у білого). Коричневий колір нерафінований цукор має через мелясу — патоку. У ній містяться фосфор, кальцій, калій, натрій, магній, цинк, залізо, вітаміни B1, B2, B3, B6, B9.
Але оскільки денна норма цукру для дорослої людини складає не більше 60 грам для чоловіків і 50 грам для жінок, то ніякого вирішального значення для здоров’я поїдання коричневого цукру не має, адже не будете ж ви їсти його кілограмами! Роль цукру в нашій їжі — підсолоджувати їжу (напої, десерти, інші страви), а не бути джерелом корисних вітамінів і мікроелементів (для цього існують інші, більш підходящі, продукти).
Тому, якщо ви не є гурманом, який володіє тонким смаком і розрізняє особливий аромат і смак кави з коричневим цукром, то не має сенсу платити більше. Звичайно, якщо вас не хвилюють ваші витрати, то можете купувати і коричневий тростинний цукор, але ніякої особливої користі він вам не принесе.
За інших рівних умов, звичайно, краще використовувати нерафінований коричневий тростинний цукор (наприклад, якщо вам подали в кафе до чаю на вибір два види цукру, то краще вибрати коричневий), але в звичайних умовах, коли треба обирати рахуючись з ціною, краще брати звичайний рафінований цукор.
Існує багато видів тростинного нерафінованого цукру: демерара (золотисто-бурі великі кристали), мусковадо (темно-коричневі великі кристали), блекбарбадос (липкий, майже чорний)…
Відрізнити натуральний коричневий цукор від підробленого (підфарбованого) можна опустивши його чайну ложку в чисту воду не розмішуючи. У склянці з фальшивим коричневим цукром вода забарвиться.
Якщо вам потрібна цукрова пудра, то її краще робити самому шляхом розмелювання, а не купувати готову, оскільки в магазинній цукровій пудрі можуть міститися спеціальні препарати для запобігання злежуванню (кукурудзяний крохмаль, силікат кальцію, карбонат магнію і т. п.).
Швидкорозчинний і довгорозчинний цукор-рафінад відрізняються лише різною щільністю стиснення крупинок цукру в шматку.