Як пишеться «до речі»?
Хтось знає разом чи окремо потрібно писати? Бо вже замахали, одні кажуть так, а інші так(((
Жорстка дискусія навколо написання цього слова точиться дуже давно. Є дуже багато прихильників того, щоб писати цю сполуку одним словом, проте це неправильно. Хоча у словнику Бориса Грінченка слово й пишеться разом, але за сучасним «Українським правописом» маємо писати окремо.
На сьогоднішній день в усіх школах та університетах учням говорять, що слово «до речі» потрібно писати окремо, але є вчителі, що й самі сумніваються в доречності такого написання. Але справа в тому, що зараз все звіряється за «Українським правописом», тому якщо учень напише слово разом, мотивуючи це тим, що за словником Грінченка так, то це вважатиметься помилкою.
За «Українським правописом»
Окремо пишуться:
Прислівникові сполуки, що складаються з прийменника та іменника, але в яких іменник звичайно зберігає своє конкретне лексичне значення й граматичну форму, особливо коли між прийменником і керованим ним іменником можливе означення до цього іменника (прикметник, займенник, числівник): до речі, без ві́дома, без жа́лю́, без кінця́, без кінця́-кра́ю, без кра́ю, без ла́ду́, без лі́ку, без мети́, без на́міру, без пуття́, без слі́ду, без смаку́, без су́мніву, без уга́ву, без упи́ну, без че́рги, в за́тишку, в мі́ру, в нагоро́ду, в, но́гу, в о́бмін, в обрі́з, в по́зику, в ці́лості, до бі́са, до вподо́би, до гу́рту, до ді́ла, до заги́ну, до запита́ння, до кра́ю.
Наприклад:
- До речі, іспит з математики у нас завтра, тому, будь ласка, добре підготуйся.
- До речі, багатозначність характерна для всіх типів фразеологізмів.
- Сьогодні я ходила на море, до речі, вода дуже тепла.
- Кохана, ти ж знаєш, що я тебе не побачу цілий тиждень? До речі, я дуже засмучений з цього приводу.
Ось таке правило подає «Український правопис». На жаль, в ньому не сказано, чому ж замінили Грінченкове «доречі» і як це все тепер пояснити дітям? Що точно відомо, то це те, що «до речі» — це вставна конструкція і її потрібно виділяти комами з обох боків. Також потрібно зауважити, що слово «до речі» є багатозначним. Наприклад, у реченні: «До речі надається інструкція з використання» — це вже не вставна конструкція, тут мається на увазі, що до конкретної речі щось додається. В цьому випадку комами не виділяємо. До речі, цікава стаття по цій темі є на «Українській правді».