/ / Що таке аутодафе?

Що таке аутодафе?

Підкажіть, будь ласка,  що таке «аутодафе»?

Фактично аутодафе — це церемонія покаяння і покарання людей, що провинилися перед християнською церквою. Вона включала в себе спеціальну процесію, богослужіння, публічне читання проповідей, покаяння єретиків, засуджених інквізицією, оприлюднення вироків, а також акт їх спалення на багатті. Саме слово «аутодафе» виникло в Іспанії та Португалії і означає «акт віри».

В Західній Європі аутодафе виникло разом з появою інквізиції в XIII столітті. Механізм проголошення аутодафе нерідко служив для збагачення королівської та церковної скарбниці. Наприкінці ж XV століття аутодафе вже широко поширилося і набуло характеру ритуального театралізованого дійства.

Для аутодафе призначався особливий день, і вироки оголошувалися відразу з цілої низки справ. Влаштовували аутодафе, як правило, на центральних площах міста при великому скупченні народу. Засуджені приходили до місця страти босими, в «ганебному» одязі, тримаючи в руках свічки. Виголошувалась проповідь, молитва, після якої присутні клялися коритися і допомагати інквізиції. Потім було читання вироків: спочатку легких, потім більш-менш важких для тих, хто розкаявся (єретиків і злочинців); а вже потім всі нерозкаяні віддавалися в руки світської влади, що було рівнозначне присудженню до спалення на вогнищі.

Багато хто вважає, що аутодафе властиве тільки західній церкві. Це не так. У Росії також проводили показові спалення неугодних церкві і владі людей. Так в Софійському другому літописі під 1480 роком говориться про те, що Іван III Васильович Великий спалив своїх радників за невдале «волшество».

Згідно збереженим записам у 1481–1808, в Іспанії і Португалії та їх колоніях було скоєно близько 2000 «актів віри» які завершилися спаленням більше 30 000 чоловік. В число жертв потрапили маррани, іудеї, протестанти, мусульмани та інші. Останнє аутодафе здійснилося в 1826 році у Валенсії.

Вам також буде цікаво

Обговорення