/ / Хто придумав колесо?

Хто придумав колесо?

Нам відомо, хто винайшов лампочку або радіо. Хто ж придумав колесо?

Без сумніву, можна сказати, що колесо є дуже важливим та корисним винаходом, що значно полегшує людям життя. Сьогодні ми вже не можемо уявити своє життя без використання колеса.

Перші колеса, як не дивно, винайшли не для того, аби пришвидшити свій рух, а для того, щоб перевозити різні багажі. Коли люди вже осіли і почали займатися торгівлею, їм знадобилося знаряддя, яке полегшило би перевезення вантажу. Зрозуміло, що великий вантаж (наприклад, каміння, деревину чи зерно) неможливо було переносити вручну чи навіть за допомогою тварин. Тому потрібно було вигадувати щось ефективне.

Найдавніші колеса виготовлялися з дерева, глини та навіть з каменю. 

Хто ж винайшов колесо?

На жаль, історія не зберегла даних про те, хто саме придумав колесо. Можливо, це був колективний винахід, а не творіння однієї людини. Напевно, це назавжди залишиться для нас таємницею. Проте з різних археологічних знахідок ми можемо приблизно визначити місця, де вперше почали виготовляти колеса.

Найбільш древні колеса

  • Найдавніші зі знайдених коліс (глиняні) були знайдені на території сучасної Словенії. Ці знахідки датуються останньою чвертю V тисячоліття до нашої ери.

  • Наступні колеса (датовані IV тисячоліттям) знаходять на території сучасної Німеччини, Польщі та в південно-руських степах Північного Причорномор’я. Також згадки про колесо зустрічаються в Месопотамії в кінці IV тисячоліття до н.е.

  • Приблизно в II тисячолітті до н.е. конструкція колеса вдосконалюється: на Південному Уралі з’являється колесо зі спицями, а в Малій Азії — з маточиною і гнутим ободом.

Винахід колеса сприяв розвитку різних ремесел. Колесо застосовувалося в гончарному крузі, млині, токарному верстаті… Поява колеса дала поштовх до розвитку науки в цілому.

Вам також буде цікаво

Обговорення