Дванадцятий тиждень вагітності

Дванадцятий тиждень вагітності – ще одна сходинка, пройшовши яку, ви наблизитеся до зустрічі зі своїм малюком. Майже третину шляху вже пройдено, ви - велика розумниця. Здебільшого, із завершенням дванадцятого тижня, у вагітних проходять токсикоз, слабкість і різні хворобливі відчуття.

Більшість вроджених вад і патологій вже не страшні вашому малюкові на 12 тижні вагітності. Тому матусі на серці стає трохи легше. Вона відчуває себе впевненіше і може розслабитися, а значить і настрій поліпшується.

Що відбувається з організмом вагітної на 12 тижні, як краще харчуватися, що потрібно обов’язково встигнути саме на цьому тижні – про все це поговоримо. Крім цього, з’ясуємо, як почуває себе плід на дванадцятому тижні вагітності і які зміни відбуваються в його організмі.

Розвиток плоду на 12 тижні

Плід на дванадцятому тижні вагітності вже зовсім схожий на маленького чоловічка. Він виконав таку колосальну роботу за такий короткий період. З пари клітин сформувався в маленьку людину. На цьому тижні ваш малюк продовжує рости і розвиватися швидкими темпами, щоб підготуватися до майбутньої зустрічі із зовнішнім світом.

Внутрішні зміни

 • На цьому тижні завершується формування найважливішого органу під час вагітності – плаценти. Тепер вона буде захищати плід від різних негативних факторів: вірусів, бактерій і т. d. Завдяки цьому бар’єру до малюка буде надходити тільки очищена (безпечна) кров. Звичайно ж, плацента не може гарантувати стовідсотковий захист, тому майбутня мама повинна намагатися, щоб в її організм не потрапляли шкідливі речовини – алкоголь, медикаменти, нікотин…
 • До дванадцятого тижня починають функціонувати всі внутрішні органи плоду. Печінка вже виробляє необхідну кількість жовчі, працюють нирки, включається в роботу і кишечник. На початку другого триместру кишечник плоду вже може перетравлювати глюкозу та інші найпростіші елементи.
 • З кожним днем його організм вдосконалюється. Формується імунна система плоду, поступово підвищується здатність чинити опір різним інфекціям.
 • В цей же період гіпофіз і щитоподібна залоза починають виробництво усіх важливих гормонів і йоду, які відповідають за нормальний ріст і розвиток плоду в утробі матері.
 • Продовжує розвиватися і скелет плоду. Замість тонкої хрящової тканини формується міцна кістка. Саме тому дуже важливо, щоб в організмі вагітної була необхідна кількість кальцію. Якщо ж разом з їжею не буде надходити достатньої кількості цього елемента, то він буде вимиватися з організму вагітної, що не дуже добре для її здоров’я.
 • На дванадцятому тижні вагітності триває формування і розвиток статевих органів плоду. У плоду чоловічої статі з’являється статевий член і мошонка. Яєчка ще не опустилися, вони знаходяться в черевній порожнині. У плоду жіночої статі вже визначаються зовнішні статеві органи, матка і придатки. Саме на цьому тижні (при наявності хорошого апарату УЗД і компетентного фахівця) є майже стовідсоткова гарантія точного визначення статі. Оскільки перше планове УЗД призначається саме на 12 тиждень, то зовсім скоро ви дізнаєтеся, кого саме очікуєте.
 • Ваша майбутня дитина вже вміє стискати кулачки і морщити обличчя. А також закривати і відкривати рот. Ковтає навколоплідну рідину, пісяє і навіть смокче свій великий пальчик.
 • Ще малюк активно рухається в утробі матері. Вагітна ще не може відчути ці рухи, оскільки дитинка занадто маленька. Найчастіше, перші ворушіння плода жінки відчувають в період з 15 по 18 тиждень вагітності.

Зовнішні зміни

 • Малюк постійно зростає і розвивається. Зміни можна помітити і зовні.
 • На цьому тижні обличчя малюка все більше вдосконалюється. Риси обличчя стають більш виразними. На очках починають з’являтися вії. Поки вони виглядають як пушок, але все ж початок покладено. Бровки теж починають вимальовуватися. На крихітних вушках вже є мочки.
 • Плід здатний виражати емоції, володіє мімікою. З кожною тижнем міміка вашого малюка буде ставати все більш усвідомленою. Він уже реагує на дотики до свого тіла.
 • Ручки і ніжки також сформовані. На пальчиках ручок і ніжок вже є нігтики. Крім цього, починає з’являтися характерний малюнок відбитків.

Вага та розмір плода

На дванадцятому тижні вагітності зріст плоду становить 6-9 сантиметрів. Важить він близько 12 грам. На цьому тижні плід можна порівняти з лаймом.

Відчуття вагітної на 12 тижні

 • Перший триместр добігає кінця, а значить і багато неприємних відчуттів скоро зникнуть. Токсикоз, який турбував вас протягом всіх попередніх тижнів, пройде і ви зможете в повній мірі насолодитися вагітністю. Варто відзначити, що не у всіх токсикоз проходить з настанням другого триместру. Але переважна більшість вагітних жінок можуть видихнути з полегшенням і забути про нескінченні напади нудоти.
 • На 12 тижні вагітності матка вагітної істотно збільшується. Тому животик починає потрошку випирати. При цьому дуже важливо обрати правильний одяг. Нічого не повинно тиснути вам на живіт, забудьте про тісні штани і спідниці. Постійне здавлювання матки може призвести до негативних наслідків для плода. Зараз є велика кількість модного і красивого одягу для вагітних, який зробить вашу вагітність не тільки зручною, але і красивою.
 • Прискорене серцебиття. Всі органи вагітної зараз працюють у посиленому режимі, не виключенням є і серце. На цьому тижні вагітності у жінки може з’явитися тахікардія. Найчастіше з такою проблемою стикаються жінки, які страждають на анемію. Якщо у вас виник такий симптом, то краще звернутися до лікаря за консультацією.
 • На цьому терміні ймовірні загострення хронічних захворювань. Якщо у вас виникають проблеми з будь-якими органами, то не зволікайте, відразу ж звертайтеся до фахівців, щоб не запускати.
 • Груди готуються до майбутньої лактації. Вони збільшуються у розмірах, можуть стати болючими. Ареоли сосків можуть потемніти, але таку зміну на цьому терміні відзначають далеко не всі вагітні.
 • З’являється добрий апетит. Оскільки токсикоз на цьому тижні відступає, то жінка може відзначити підвищення апетиту. Але це не означає, що вам потрібно їсти «за двох». Про правильне харчування на дванадцятому тижні вагітності поговоримо трохи пізніше.
 • Поліпшується настрій. Як правило, на цьому терміні жінка відчуває радість, оскільки негативні відчуття, пов’язані з вагітністю, потихеньку проходять. Вагітна починає радіти своєму нинішньому стану і підсвідомо готуватися до пологів і нового статусу мами.
 • Поліпшується стан шкіри обличчя. Якщо раніше ви могли страждати через вугрові висипання, то, як правило, на цьому тижні стан шкіри поліпшується. Вона ніби починає світитися зсередини. Це стосується і стану волосся, вони стають більш живими і блискучими.

Збільшення ваги вагітної на 12 тижні

На цьому терміні вагітна жінка може набрати близько трьох кілограм ваги. Якщо ж ви страждали токсикозом, то цей показник може бути значно нижче. Але не турбуйтесь, ви і ваш малюк ще встигнете набрати необхідну вагу.

Якщо ж ви навпаки набрали занадто багато, то скоректуйте своє харчування. Виключіть непотрібні продукти, які призводять тільки до збільшення ваги.

Аналізи і обстеження

Дванадцятий тиждень вагітності – крайній термін для постановки на облік. Раптом ви ще не сходили на прийом до гінеколога, то обов’язково зробіть це саме на цьому тижні. Оскільки на 12 тижні ви повинні здати ряд важливих аналізів, так званий скринінг першого триместру вагітності.

Скринінг першого триместру вагітності – це комплекс діагностичних досліджень, застосовуваних у вагітних жінок на певному терміні вагітності, для виявлення грубих пороків розвитку плоду, а також наявності або відсутності непрямих ознак патологій розвитку плоду або генетичних аномалій.

Цей скринінг включає в себе: УЗД і біохімічний аналіз крові. Аналіз крові обов’язково потрібно здавати після УЗД і натщесерце. Завдяки вчасно проведеним скринінгу першого триместру вагітності, можна виявити багато важких хвороб. Наприклад: синдром Дауна, патології розвитку нервової трубки, синдром Патау, синдром Едвардса, синдром Корнелії де Ланге, синдром Сміта-Опіц, триплоідію. Всі ці хвороби є генетичними аномаліями і, на превеликий жаль, не підлягають лікуванню. Саме тому дуже важливо розпізнати їх ще в утробі матері.

Крім цього, лікар направить вас на:

Клінічний аналіз крові;

Аналіз крові на цукор;

Аналіз крові на СНІД, сифіліс, гепатит В;

Аналіз крові на групу і резус-фактор;

Клінічний аналіз сечі.

Потім ви повинні будете відвідати профільних лікарів, щоб вони оцінили стан вашого здоров’я. Перед постановкою на облік ви повинні сходити на консультацію до: терапевта, офтальмолога, дерматолога, інфекціоніста, кардіолога і до отоларинголога.

Як бачите, щоб стати на облік у зв’язку з вагітністю потрібно зробити чимало. Але все це необхідно, щоб контролювати стан плоду і вчасно відреагувати на тривожні сигнали. Не забувайте, що дванадцятий тиждень – крайній термін для цього.

Болі в животі на 12 тижні вагітності

Якщо на дванадцятому тижні у вас час від часу з’являються якісь болі в животі, ближче до боків, то це нестрашно.

Якщо ж вас не покидають ниючі, тягнучі болі внизу живота, якщо вони не проходять після відпочинку, то терміново зверніться до лікаря! Це дуже важливо, адже такі болі є небезпечними, вони можуть свідчити про тонус (гіпертонус) матки. Якщо болі супроводжуються коричневими, червоними або бурими виділеннями, то ситуація дуже серйозна і може загрожувати життю плоду, тому зволікати не можна.

Секс на 12 тижні вагітності

Якщо вас не турбують болі у животі, немає виділень, то сексом займатися можна. Звичайно ж, варто виключити занадто жорсткий секс, який може нашкодити вагітності. Дуже важливим аспектом є гігієна чоловіка. Чоловік може бути переносником різних інфекцій, які небезпечні для вагітної жінки. Тому будьте пильні, майбутній тато теж повинен стежити за своїм здоров’ям.

Харчування вагітної на 12 тижні

Харчування вагітної має бути здоровим. Всі продукти харчування повинні бути свіжими. Оскільки токсикоз починає відступати, вагітна може внести до свого раціону багато корисних продуктів, від яких змушена була відмовитися раніше.

Рекомендовані продукти

 • Свіжі овочі та фрукти;
 • Свіжа зелень;
 • М’ясо і риба;
 • Яйця;
 • Різні крупи;
 • Молочні продукти;
 • Горіхи, насіння, сухофрукти.

Від чого потрібно відмовитися

 • Гостра, смажена, сильно солона їжа;
 • Страви із сирої риби і м’яса;
 • Солодощі;
 • Алкоголь, чорний чай, кава;
 • Фастфуд;
 • Копченості та мариновані продукти.

Їсти вагітній жінці необхідно 4-6 разів на день. З-за столу краще встати трішки голодною, ніж з набитим пузом. Якщо ви відчуваєте сильний голод в перервах між прийомами їжі, то перекушуйте горішками, фруктами, йогуртами, сухофруктами.

Не забувайте пити воду. Вагітна жінка повинна випивати 1,5-2 літра чистої води в день. Через брак води в організмі жінки можуть порушуватися обмінні процеси, що може негативно вплинути на малюка.

Рекомендації

 • Не забувайте гуляти на свіжому повітрі. Кисень потрібен не лише вам, але і малюкові. Тому щоденні прогулянки необхідно внести в свій розпорядок дня.
 • Робіть зарядку. Помірне фізичне навантаження буде корисним на будь-яких термінах вагітності. Можна відвідувати басейн або ж фітнес для вагітних.
 • Запишіться на курси майбутніх батьків. Якщо для вас це перша вагітність, то на курсах ви можете дізнатися багато цікавого і корисного для себе.
 • Намагайтесь уникати простудних захворювань. Хоча плід вже не такий вразливий, як на перших тижнях, але все ж простудні захворювання мами можуть завдати йому шкоди.
 • Поменше нервуйте. Стрес під час вагітності ще нікому не йшов на користь, скоріше навпаки. Постарайтеся бути на позитиві. Не зациклюйтеся на проблемах і образах. І тим більше не вигадуйте проблем самостійно. Вагітність – це найпрекрасніший період у житті жінки, постарайтеся насолодитися ним сповна.
 • Попередьте про свою вагітність колег і начальство. Це дасть можливість підшукати вам заміну на час декрету, а також, якщо потрібно, відкоригувати свій робочий графік.
 • Поменше використовуйте побутову хімію. Буде краще, щоб під час вагітності ви взагалі не мали контакту з побутовою хімією, тому що вона дуже шкідлива, особливо для плода. Якщо вам нема кого попросити вимити ванну кімнату за вас, то постарайтеся хоча б купувати не надто агресивні засоби.
AnsWiki
Додати коментар