Двадцять восьмий тиждень вагітності

Триває сьомий місяць вагітності. Малюк постійно дає про себе знати не завжди безболісними стусанами. Турбот і клопотів повно, а ось сил на все вже не вистачає. Але не турбуйтесь, ви з усім впораєтеся!

Ось і настав двадцять восьмий тиждень, вітаємо вас і сподіваємося, що ви тримаєтесь молодцем. Триває сьомий місяць вагітності, а це означає, що час X не за горами і потрібно починати активну підготовку.

Як правило, третій триместр «дається» жінкам нелегко, оскільки животик вже досить великий і може завдавати дискомфорту. Особливо важко майбутнім матусям, які ще працюють, адже втома на цьому терміні приходить дуже швидко. Але потерпіть ще зовсім трішки, за законом в декретну відпустку можна йти з 30-го тижня вагітності.

Розвиток плода на 28 тижні

Ваша крихітка не така вже й крихітна на 28-му тижні)) Малюк продовжує збільшуватись в розмірах, відповідно місця для його переворотів та викрутасів стає все менше, тому кожен рух ви відчуваєте дуже чітко. Незабаром плід займе положення «голівкою вниз» і вже не буде перевертатися аж до моменту пологів. Але буває і таке, що малюки умудряються перевернутися зовсім перед пологами. Тому, якщо ваш малюк не займає потрібну позицію – не переживайте, ще встигне.

Внутрішній розвиток плода

 • Третій триместр дуже важливий для розвитку легенів плода. Зараз в легенях вашого малюка активно розвиваються альвеоли. Ви тільки уявіть, в одній легені у людини приблизно 3 мільйони альвеол, так що організму вашого малюка є над чим працювати. У легенях продовжує накопичуватися сурфактант – речовина, що не дозволить альвеолам злипатися.
 • Розвивається головний мозок: збільшується його маса, продовжують формуватися звивини і борозни.
 • Удосконалюються рефлекси. Смоктальний і хапальний рефлекси у малюка вже розвинені дуже добре. Зараз він вміє хапати пуповину, свої ніжки і гратися з ними. Також малюк часто смокче пальчик, ця навичка дуже знадобитися йому в майбутньому. Також варто зауважити, що не всі дітки після народження охоче смокчуть груди, є малюки, які ледачкують і не хочуть їсти. У таких випадках на допомогу приходить медичний персонал і допомагає мамі годувати малюка.
 • Зміцнюється скелет. Зараз кісточки малюка м’які і гнучкі, але поступово вони будуть твердіти, цей процес триває навіть після народження.
 • Завдяки активній рухової діяльності у плода формуються м’язи.
 • Триває становлення ендокринної системи. Минулого тижня у малюка вже запустився власний обмін речовин, тому подвійне навантаження на мамину щитовидку і підшлункову зникає. В організмі плода вже виробляються практично всі життєво необхідні гормони.
 • Плід добре бачить. Малюк вже здатний розрізняти кольори, реагує на світло і темряву. Якщо піднести до животика ввімкнений ліхтарик, то, ймовірно, малюк відреагує на світло поштовхами.
 • Досить добре розвинений слух малюка. Не забувайте спілкуватися зі своїм малюком, йому дуже приємно чути голоси найближчих людей. Кажуть, що низькі чоловічі голоси малюкам подобаються більше, тому нехай тато не забуває спілкуватися з малюком.
 • Смакові рецептори плода повністю сформовані. У нього вже є свої уподобання в їжі. Зазвичай, на солоденьке малюки реагують активними поштовхами, ніби дякують матусі за ласощі.

Зовнішній розвиток плода

 • Шкіра плода світлішає. Завдяки накопиченню підшкірного жиру, шкіра починає розрівнюватися, і малюк стає все більш схожим на новонародженого.
 • Все тіло плода вкрите захисною змазкою. Вона необхідна для захисту дуже ніжної і чутливої шкіри малюка.
 • Продовжує рости волосся та нігті.
 • Сформовані риси обличчя, з’являються пухкенькі щічки.
 • У малюка добре розвинена міміка, він мружиться, кривиться, посміхається.

Вага та розмір плода

На двадцять восьмому тижні вагітності ваш малюк набрав свій перший кілограм. Зріст плода на цьому тижні становить 35-36 сантиметрів. Зараз вашого малюка можна порівняти з пекінською капустою.

Ворушіння плода на 28 тижні

На цьому терміні ви вже дуже добре відчуваєте практично всі рухи малюка, оскільки місця в матці все менше, а плід стає все більшим.

Стежити за характером рухів малюка дуже важливо, адже вони можуть багато чого розповісти про його самопочуття. Занадто часті, їх ще називають молотящими, ворушіння повинні насторожити вас, оскільки вони вказують на порушення стану плода. Ймовірно, причина такої активності криється в підвищенні вуглекислоти у вашій крові. Поодинокі рухи плода можуть вказувати на гіпоксію – брак поживних речовин та кисню. Все це вимагає негайного звернення до лікаря і подальшого контролю стану. Якщо ситуація не покращиться, то буде призначено відповідне лікування.

Якщо ваш малюк рухається стабільно однаково, то починаючи з 28-го тижня ви повинні рахувати ворушіння. Метод підрахунку дуже простий: за 12 годин ваш малюк повинен поворухнутися не менше 10 разів. Така кількість рухів вказує на те, що вагітність протікає нормально і малюк почуває себе добре. Рахувати ворушіння потрібно з 9:00 до 21:00.

Важливо знати, що на активність малюка дуже впливає харчування мами. Якщо ви будете їсти багато солодкого, то плід буде більш активним, оскільки енергії виробляється більше. Крім цього, підвищеною активністю малюк реагує на адреналін в крові мами. Давно доведено, якщо нервує мама, нервує і малюк, тому постарайтеся уникати стресів, адже це шкодить не тільки вам, але й дитині.

Відчуття вагітної на 28 тижні

У третьому триместрі вагітності відчуття можуть бути не завжди приємними. Через збільшення животика складно знайти зручну позу для сну, виконувати звичні справи по дому, навіть просто застебнути самостійно черевики. Але ви повинні зберігати бадьорість духу і позитивний настрій, адже зовсім скоро ви зустрінетеся з найдорожчою людиною у вашому житті.

На 28-му тижні вагітності вас можуть супроводжувати такі симптоми і відчуття.

 • Утруднене дихання. Матка постійно збільшується в розмірах і давить на діафрагму, тому може з’явитися відчуття, що нічим дихати. З таким стикаються практично всі вагітні і це не небезпечно для здоров’я. Якщо ви відчули нестачу повітря, просто відпочиньте, попийте водички і ні в якому разі не панікуйте, це може тільки погіршити ситуацію.
 • Печія. Практично всі жінки відчувають печію під час вагітності, особливо в третьому триместрі. Постарайтеся не їсти занадто гостру, смажену і солону їжу, оскільки вона провокує появу печії.
 • Набряки. Сильна набряклість може говорити про проблеми з нирками. Якщо ви помітили, що набряки не зникають після коригування харчування і відпочинку, потрібно звернутися до лікаря.
 • Болі в спині і попереку. У третьому триместрі навантаження на спину збільшується в рази, звідси і поява болей. Полегшити стан допоможе носіння бандажа і відпочинок. Крім цього, необхідно носити зручне взуття, не знаходитися довго в сидячому положенні, не стояти довго. Попросіть своїх близьких робити вам масаж, це також допоможе полегшити стан.
 • Втома і погіршення настрою. Жіночий організм, звичайно, витривалий, але вагітність – випробування ще те. Навантаження на жіночий організм під час вагітності колосальне, а особливо в третьому триместрі. Щоб подолати втому, постарайтеся спати не менше 8-9 годин на день, добре їсти і регулярно гуляти на свіжому повітрі.
 • Тренувальні перейми. У третьому триместрі більшість вагітних відчувають помилкові перейми. Ці перейми називають тренувальними, оскільки вони готують матку до майбутніх пологів. Сильного дискомфорту вони викликати не повинні. При таких переймах трішки потягує живіт і може боліти поперек. Якщо біль сильний і перейми повторюються через однакові проміжки часу, то мерщій в лікарню, адже це може бути початком передчасних пологів.
 • Розтяжки. По мірі збільшення ваги можуть з’явитися розтяжки. На жаль, ніякі креми та мазі не допоможуть вам уникнути розтяжок. Єдине, що допоможе уникнути розтяжок – помірний і дуже поступовий набір ваги. Що стосується розтяжок на грудях, то тут не допоможе навіть така схема, адже ви ніяк не зможете вплинути на збільшення грудей за допомогою харчування, оскільки збільшуються вони через гормони, що виділяє ваш організм. У будь-якому випадки переживати не варто, адже ви чекаєте своє дитя і все, що відбувається з вашим тілом природно. Ніякі розтяжки і зайві кілограми не зможуть затьмарити радості від появи вашого малюка на світ.

Збільшення ваги вагітної на 28 тижні

На 28-му тижні вагітності загальна прибавка ваги може коливатися від 5.4 до 9.8 кг. За весь період вагітності лікарі рекомендують набрати від 11 до 13 кілограмів. Якщо ви помічаєте, що набираєте значно більше рекомендованого, слід відкоригувати своє харчування, щоб потім не боротися із зайвою вагою. При цьому, важливо розуміти, що сидіти на дієті вагітним ні в якому разі не можна. Знизити набір ваги можна за рахунок скорочення числа з’їдених булочок, цукерок і печива – користі від цих продуктів мало, а додаткової ваги багато.

Аналізи і обстеження

На цьому тижні вагітності ви повинні відвідати свого лікаря, адже в третьому триместрі планові огляди проводяться 2 рази на місяць. Перед кожною консультацією необхідно здавати ЗАС. Крім цього, лікар може виписати вам направлення і на ЗАК, щоб перевірити рівень гемоглобіну, адже анемія у вагітних – часте явище. Гінеколог повинен подивитися аналізи, виміряти артеріальний тиск, окружність живота і висоту дна матки. Висота дна матки на цьому тижні становить 28 см., відхилення на 1-2 сантиметри є нормою. Також на кожному прийомі лікар повинен вас зважувати.

Якщо у вас негативний резус-фактор, то на 28-му тижні потрібно повторно здати аналіз крові на антитіла до плоду. Найчастіше, жінкам з негативним резус-фактором колють антирезусну сироватку, щоб уникнути резус-конфлікту.

Болі в животі на 28 тижні

Легкі дискомфортні відчуття в животі можуть бути на 28-му тижні вагітності, і вони не повинні викликати у вас занепокоєння. Швидше за все такі відчуття пов’язані з розтягуванням зв’язок, що утримують матку.

Також живіт може боліти через порушення роботи шлунково-кишкового тракту. Якщо ви страждаєте запорами, то може з’явитися тягнучий біль в животі, причому доволі сильний. Правильне харчування допоможе уникнути запорів, якщо ж вирішити проблему, змінивши харчування, не виходить, потрібно звернутися до проктолога. Запам’ятайте: занадто тужитися в туалеті не можна, оскільки це небезпечно підвищенням тонусу матки!

Якщо ж ви помітили у себе сильний тягнучий, ниючий біль внизу живота, то слід звернутися до лікаря. Крім цього, вас повинно насторожити відчуття «кам’яного» живота, всі ці симптоми можуть вказувати на початок передчасних пологів або ж на передчасне відшарування плаценти.

Слідкуйте за виділеннями! На зміну характеру виділень також потрібно вчасно реагувати. Кров’янисті, занадто водянисті, смердючі виділення вимагають негайної консультації з гінекологом. У нормі виділення на 28-му тижні вагітності повинні бути світлого кольору, однорідної консистенції, мати трохи кислуватий запах.

Секс на 28 тижні вагітності

Займатися сексом на цьому терміні можна, якщо у вас немає:

 • відшарування плаценти;
 • загрози передчасних пологів;
 • ІЦН (істміко-цервікальна недостатність);
 • багатоплідної вагітності.

Якщо вагітність протікає без ускладнень, то сміливо можна займатися сексом, лише підібравши зручну позу, при якій виключається будь-який тиск на животик.

Харчування вагітної на 28 тижні

Важливість правильного харчування під час вагітності складно переоцінити. Ви повинні їсти смачно, корисно і часто. Готувати їжу краще в духовці або мультиварці, з мінімальною кількістю жиру.

Якщо у вас є набряки, скоротіть кількість споживаної солі, оскільки вона може затримувати рідину в організмі.

Їжте побільше свіжих фруктів і овочів, вони допоможуть вам поповнювати запаси всіх необхідних вітамінів. М’ясо і риба багаті білком, який необхідний для росту вашого малюка. Не забувайте і про молочну продукцію, адже кальцій необхідний для кісточок вашого маляти, та й для ваших теж.

А ось кількість шкідливих продуктів потрібно звести до мінімуму, якщо не виключити зовсім. До них відносяться: чіпси, сухарики, копченості, консерви, солодощі, ковбаси, сосиски і багато іншого.

Їжте часто, але невеликими порціями. Вагітній жінці потрібно їсти 4-5 разів на день, при цьому вечеря повинна бути найлегшим прийомом їжі. Їжте тільки свіжу їжу, оптимально готувати на один раз, щоб нічого не застоювалася. Але, зрозуміло, що не завжди так виходить через величезну кількість інших справ, але потрібно до цього прагнути.

Приклад меню на день

Сніданок: омлет з овочами, чай.

Перший перекус: сир з медом.

Обід: парові котлети, гречка, салат з капусти.

Другий перекус: йогурт.

Вечеря: вінегрет, чорний хліб.

Не забувайте випивати 1,5 літри чистої води щодня!

Рекомендації

 • Займайтеся спортом. Фізична активність допоможе підтримувати тіло в тонусі, що безсумнівно допоможе вам під час пологів.
 • Подумайте про вибір імені для свого малюка. Обговоріть з чоловіком різні варіанти, це дуже приємне і зближаюче заняття, звісно, якщо у вас не кардинально різні погляди.
 • Купуйте необхідне для малюка.
 • Не забувайте і про поповнення свого гардеробу. Вам повинно бути комфортно і тепло (якщо вагітність проходить в холодний період часу), стильність не так важлива, але вітається!
 • Проводьте час зі своїми близькими, друзями. Після народження малюка весь ваш час будуть займати приємні клопоти, адже дитина потребує мами 24/7.
 • Намагайтеся більше відпочивати, не перевантажуйте себе роботою, але і в ледаря перетворюватися не варто, тому що буде складно увійти в режим посиленої праці після пологів))
AnsWiki
Додати коментар