Сорок другий тиждень вагітності

У цій статті ви дізнаєтеся, що обов'язково потрібно зробити на 42-му тижні вагітності, які аналізи потрібно здати на цьому терміні. А також як краще харчуватися, щоб прискорити початок пологів. Поговоримо й про стимуляцію пологів на 42-му тижні.

Як правило, на 42-му тижні вагітності жінки починають серйозно нервувати, адже пологи досі не починаються. Відразу ж поспішаємо вас заспокоїти – переношеною вважається вагітність з 43-го тижня. Тобто на цьому тижні ви можете спокійно продовжувати виношувати свого малюка і не хвилюватися, що він переношений.

Можливо, дата пологів була розрахована неправильно, а може ваш малюк дійсно трошки затримується. Як би там не було, зберігайте спокій і будьте повністю готові відправитися в пологовий будинок в будь-який момент.

Також варто зауважити, що за статистикою лише 10% жінок виношують плід аж до 42 тижня вагітності. Більшість народжує в 40 тижнів + /- декілька днів. Тому з упевненістю можна сказати, що ваша вагітність унікальна.

Розвиток плода на 42 тижні

Малюк повністю сформований і розвинений. Зараз він просто продовжує набирати масу, що, звичайно, може ускладнити процес природних пологів, оскільки пологи великого плоду проходять складніше.

Внутрішній розвиток плода на 42 тижні

 • На цьому терміні триває окостеніння скелета. Починають тверднути і кістки черепа. Якщо кісточки черепа будуть надто твердими, то це загрожує затяжними і складними пологами. Підвищується ризик і для плода, оскільки він може отримати травму під час пологів. Але слід зазначити, що 95% дітей, народжених в період з 42 по 44 тиждень, абсолютно здорові і добре розвиваються.
 • Продовжує старіти плацента. Після 42-го тижня вагітності плацента досить погано справляється зі своїми обов’язками. До дитини надходить менше поживних речовин і що особливо небезпечно – кисню. Через брак кисню організм плоду починає сильно страждати, особливо небезпечно це для головного мозку, в якому можуть початися незворотні процеси. Але, про все це можна говорити, починаючи з 43 тижня вагітності, у вас же поки що тільки 42.
 • До цього часу в кишечнику малюка накопичилося багато меконію. Якщо присутній брак кисню, малюк може випорожнитися в утробі. Це вкрай небажано і навіть небезпечно для здоров’я плоду.
  По перше, заковтування вод з меконієм в утробі, може загрожувати дитинці розвитком дисбактеріозу після народження.
  По-друге, меконій може потрапити в дихальні шляхи плоду (синдром аспірації меконію), що також небезпечно для життя і здоров’я малюка. Відразу ж після народження таким діткам відсмоктують вміст з дихальних шляхів, призначають антибактеріальну терапію, щоб не допустити розвитку інфекції. Крім цього, призначається лікування сурфактантом – речовиною, яке не дозволяє злипатися легеневим структурам і забезпечує газообмін. Але, знову ж таки все це можливо, якщо вагітність приношення, тобто триває більше 42 тижнів.

Зовнішній розвиток плода

 • Ваш малюк вже досить пухкенький, адже зараз він активно набирає масу. Постійно збільшується кількість підшкірного жиру.
 • Щічки дитини також пухкенькі, що безумовно допоможе їй правильно захоплювати груди і добре їсти.
 • Зараз у малюка дуже довгі нігті на ручках і ніжках. Цілком ймовірно, що він дряпається ними. Але слід сказати, що нігті у плода дуже тоненькі, тому серйозної шкоди він нанести собі не зможе. Буває, що дітки народжуються з трішки подряпаними щічками, але шкіра у дітей дуже швидко гоїться і відновлюється, тому не переживайте, все заживе.
 • На шкірі плода практично повністю відсутня первородна змазка. Її залишки є тільки в пахвових западинах і в складочках. Якщо після народження на малюкові зовсім не буде змазки, значить він переношений.

Вага та розмір плода

На 42-му тижні вагітності плід важить приблизно 3700-3800 грамів. Його зріст знаходиться в межах 52-56 сантиметрів.

Ворушіння плода на 42 тижні

Оскільки малюк вже досить великий, особливо активно рухатися в тісній матці він не може. Йому зараз дійсно дуже тісно і навіть незручно, адже всі його рухи стримуються браком простору.

Проте дитинка повинна дати про себе знати не менше 10 разів за 12 годин.

Якщо ви не відчуваєте ворушінь зовсім – терміново в лікарню. Без зволікання потрібно прослухати серцебиття плоду і переконатися, що з ним все в порядку і його життю нічого не загрожує. Можливо, лікар направить вас на КТГ та УЗД, щоб бути спокійним на 100%. Справа в тому, що термін вже немаленький і за всіма показниками потрібно ретельно стежити.

Те ж саме стосується і зворотньої ситуації. Якщо малюк почав аж занадто проявляти активність, чого раніше не спостерігалося, слід звернутися до лікаря. Підвищена активність може свідчити про брак кисню, що, як ви знаєте, згубно впливає на організм плода..

Положення плода на 42 тижні

Якщо ваш малюк лежить голівкою вниз, то ясна річ, що перевернутися він вже ніяк не зможе. Ймовірно, голівка плода вже опустилася в область тазу, адже пологи ось-ось почнуться і малюк повністю до цього готовий.

До кінця вагітності більше 90% малюків займають правильне головне передлежання, що забезпечує нормальний перебіг природних пологів. В інших же випадках, найчастіше, вагітній роблять кесарів розтин.

Відчуття вагітної на 42 тижні

Зрозуміло, що на 42-му тижні вагітності жінка відчуває втому, якщо не сказати знемогу. Хочеться швидше народити, побачити свою дитину, взяти її на руки, обійняти. До того ж фізично вагітність на 42-му тижні стає просто нестерпною.

На цьому тижні вагітності вас можуть супроводжувати такі відчуття.

 • Родові шляхи готуються до пологів. Тазові кістки розходяться. Розм’якшується і коротшає шийка матки. Крім цього, ви можете відчувати тяжкість внизу живота.
 • Матка дуже тисне на сечовий міхур, тому ви так часто бігаєте в туалет.
 • На цьому терміні в вагітної значно підвищується навантаження на серцево-судинну систему, оскільки обсяг крові значно збільшився. Через це у вас може бути прискорене серцебиття, шум у вухах, підвищена пітливість. Все це пройде після пологів, потерпіть ще трохи.
 • Розлад шлунку (пронос), метеоризм. Пронос досить часто «нападає» на вагітних в кінці вагітності. Так кишечник спорожняється, щоб нічого не заважало під час пологів. Найчастіше, лікарі рекомендують вагітній зробити клізму перед пологами, щоб отримати той же результат – порожній кишечник.
 • Набряклість. На цьому терміні набряки можуть бути досить сильними. Постарайтеся не вживати занадто багато рідини перед сном. Якщо немає білка в сечі, то, ймовірно, набряклість не несе небезпеки.
 • З грудей виділяється молозиво. Організм вагітної на всю готується до майбутнього грудного вигодовування, тому молозива може бути досить багато.

Збільшення ваги вагітної на 42 тижні

Досить-таки часто на 42-му тижні вагітності вага жінок трохи знижується. Зниження ваги на останніх тижнях вагітності можна пояснити виходом зайвої води.

Ймовірно, за весь період вагітності ви набрали приблизно 15,5 кг. Відразу після пологів зійде приблизно 6 кг. Решта зайвих кілограмів зникне протягом перших місяців після пологів. Звичайно ж, за умови, що ви будете правильно харчуватися і досить багато рухатися.

Аналізи і обстеження

На цьому терміні ви постійно повинні бути на зв’язку зі своїм лікарем і повідомляти йому про будь-які зміни у вашому самопочутті. Постійно контролюйте артеріальний тиск. Обов’язково здайте ЗАС, це дозволить оцінити стан нирок, чи справляються вони з таким навантаженням.

На прийомі лікар прослухає серцебиття плода. Можливо, направить вас на УЗД, щоб:

 • подивитися, чи все гаразд з малюком;
 • чи немає обвиття пуповиною;
 • оцінити стан плаценти;
 • перевірити кількість і якість навколоплідних вод.

Якщо всі ці показники в нормі, то вагітність вважають пролонгованої (подовженою), а не переношеною і дозволяють жінці ще ходити.

42 тиждень вагітності: стимуляція

Сьогодні стимуляція пологів в пологовому будинку проводиться за допомогою препарату окситоцину і простагландину. Окситоцин викликає скорочення матки, а простагландин сприяє розм’якшенню шийки матки.

Випадки, коли стимуляція необхідна на 42 тижні:

 • відійшли води, а родова діяльність не починається;
 • гіпоксія плода;
 • гестоз (пізній токсикоз вагітних);
 • відшарування плаценти при її нормальному розташуванні;
 • гіпертонія або гіпотонія у вагітної (якщо показники є критичними).

Болі в животі на 42 тижні

На цьому терміні жінки особливо ретельно прислухаються до свого організму, адже вони в очікуванні пологів. І це абсолютно правильно, адже пологи дійсно можуть початися в будь-який момент.

Тягнучі болі внизу живота і попереку є абсолютно нормальними на цьому терміні. Крім цього, ви можете відчувати періодичну напруженість в матці – це також норма. Даються взнаки і тренувальні перейми. Організм вагітної на всю готується до пологів.

Якщо перейми нерегулярні, то в пологовий будинок їхати не потрібно.

Ознаки, при яких потрібно їхати в пологовий будинок

 • Регулярні перейми з частотою менше 10 хвилин;
 • Відійшли води;
 • Сильний біль в животі, постійно напружена матка;
 • Виділення з кров’ю або ж повністю кров’яні;
 • Різке зменшення або збільшення рухів плода;
 • Високий артеріальний тиск, переднепритомний стан.

Секс на 42 тижні вагітності

Секс на цьому тижні вагітності може стати природним стимулятором родової діяльності. Тому, якщо ви хочете вже нарешті народити, можете скористатися цим методом. Справа в тому, що під час оргазму матка починає скорочуватися, а чоловіча сперма сприяє її еластичності і якнайшвидшому розкриттю.

Не можна займатися сексом, якщо плід розташований занадто низько. Також не рекомендується інтимна близькість, якщо відійшла слизова пробка, тому що підвищується ризик інфікування плодових оболонок.

Харчування вагітної на 42 тижні

Продовжуйте ретельно стежити за харчуванням. На цьому терміні потрібно значно спростити свій раціон. Їжте просту, легкозасвоювану їжу, не переїдайте.

Через якихось пару днів ви вже будете годувати свою дитину грудьми, тому постарайтеся вже переходити на відповідну дієту. Виключіть жирну, смажену, важку їжу, алергенні продукти.

Зараз ваш раціон повинен більшою мірою складатися з фруктів, овочів і каш. Можна їсти продукти, які посилюють перистальтику кишечника, що сприяє скороченню матки. Це також є одним із способів стимуляції родової діяльності. До таких продуктів відносяться: висівки, хліб з борошна грубого помелу, буряк, горіхи, насіння льону, кисломолочні продукти…

Приклад меню на день

Сніданок: сирники зі сметаною, чай;

Перший перекус: банан, жменю горіхів, стакан соку;

Обід: суп з м’ясом, цільнозерновий хліб;

Другий перекус: омлет з авокадо;

Вечеря: гречка, салат з буряка.

Рекомендації

 • Якщо немає ознак переношування, постарайтеся не нервувати і не квапити події! Від ваших переживань справа швидше не піде. Розслабтеся, насолоджуйтеся останніми днями вагітності. Поговоріть зі своїм малюком, попросіть його скоріше з’явитися на світ. Деякі матусі стверджують, що домовлялися зі своїми крихітками і вони народжувалися швидше. Спробуйте, можливо, і у вас вийде.
 • В народі кажуть, що чай з листя малини здатний стимулювати пологову діяльність. Також такими властивостями володіє і ананас. Спробувати варто, але ні в якому разі не захоплюйтеся, щоб не було алергії. Наблизити пологи можна за допомогою касторової олії (проносний засіб). За рахунок того, що кишечник починає інтенсивно опорожняться, відбувається і скорочення матки, що і провокує пологову діяльність. Але в цьому випадку потрібно бути дуже обережним, адже касторка може викликати нудоту і пронос, що вкрай небажано вже на такому терміні.
 • Зараз саме час підготувати і прикрасити кімнату малюка, щоб зустріти його в рідному домі. По прибутті з пологового будинку можна зробити невелику фотосесію в кімнаті дитини. Якщо вона буде прикрашена, фотографії будуть набагато яскравішими і святковішими.
 • Якщо лікар порадить вам лягти в лікарню і побути ці кілька днів під ретельним наглядом – не відмовляйтеся! У лікарні персонал буде постійно контролювати стан плода, слухати його серцебиття, і ви точно будете знати, що з ним все в порядку. А ось сидячи вдома буде більше страхів і переживань.
AnsWiki
Додати коментар