/ / Підвищений ТТГ. Що робити? Причини, можливі хвороби?

Підвищений ТТГ. Що робити? Причини, можливі хвороби?

Вчора здала аналіз крові на гормони щитовидки і ТТГ – 6.0. В норму не вписується. Шо робити? Що це може бути за хвороба?

ТТГ (тиреотропний гормон) — це гормон, що продукується гіпофізом, невеличкою залозою (має розмір горошини), що розташована на нижній поверхні головного мозку в так званому турецькому сідлі. Гормон ТТГ допомагає щитоподібній залозі синтезувати її основні гормони Т3 (трийодтиронін) і Т4 (тироксин).

Функції ТТГ

Основна функція ТТГ полягає в підтримці адекватної, коректної дози основних гормонів щитоподібної залози Т3 і Т4 в організмі людини. Саме ТТГ стимулює та регулює утворення цих гормонів, а вони, в свою чергу, вже контролюють діяльність багатьох систем організму.

Суть роботи гормону ТТГ проста: якщо щитоподібна залоза утворює недостатньо тиреоїдних гормонів, то рівень ТТГ стрімко зростає; якщо ж навпаки залоза утворює надто багато цих гормонів, то рівень ТТГ падає. Саме тому, аби дослідити роботу щитоподібної залози найперше, що потрібно зробити — здати аналіз крові на ТТГ. Якщо ТТГ виходить за рамки норми, то лікар повинен направити пацієнта на більш розгорнуті аналізи: кров на Т3, Т4 та АТПО.

Норма ТТГ для дорослих та дітей

Норма вмісту гормону ТТГ залежить від віку людини та від деяких інших факторів.

Вік, стан людини

Норма ТТГ мкОд/мл

0-12 місяців

1.36-8.8 мкОд/мл

1-6 років

0.85-6.5 мкОд/мл

7-12 років

0.28-4.3 мкОд/мл

Дорослі

0.27-4.2 мкОд/мл

Планування вагітності

2.5 мкОд/мл

Вагітність

2.0-2.5 мкОд/мл

Як бачимо, рівень ТТГ змінюється з віком та в період вагітності. При плануванні вагітності рівень гормону повинен знаходитися в межах 2.5 мкОд/мл, аби зачаття пройшло успішно і вагітність проходила без проблем.

З нормами розібралися, а тепер давайте з’ясуємо, про що ж говорить підвищений та знижений рівень гормону ТТГ в організмі людини і чим це їй загрожує.

Підвищений ТТГ

Рівень ТТГ може підвищуватися в тому випадку, коли щитоподібна залоза не справляється з синтезом своїх власних гормонів. Тобто ТТГ є таким собі маячком, по якому можна відслідкувати роботу залози.

Для організму людини підвищений рівень ТТГ супроводжується:   

 • Слабкістю;
 • Сонливістю; 
 • Порушенням сну;
 • Постійною роздратованістю;
 • Зниженням концентрації уваги та працездатності;
 • Погіршенням пам’яті;
 • Запорами;
 • Непереносимістю холоду;
 • Випадінням волосся та сухістю шкіри;
 • Порушенням менструального циклу;
 • Зниження лібідо;
 • Набряки;
 • Ожиріння.

Хвороби, що спричиняють підвищення гормону ТТГ:

 • Гіпотиреоз (первинний, вторинний, субклінічний);
 • Тиреоїдит Хашимото;
 • Пухлина гіпофіза;
 • Наднирникова недостатність;
 • Синдром нерегульованої секреції ТТГ;
 • Прееклампсія;
 • Отруєння свинцем;
 • Психічні захворювання.

Окрім того, підвищення рівня ТТГ в крові може відбуватися після дуже інтенсивних фізичних навантажень.

Як бачите, перелік можливих захворювань з підвищеним ТТГ досить таки великий. Встановити причину й поставити коректний діагноз зможе лише кваліфікований ендокринолог. Ні про яке самолікування не може бути й мови, адже це все серйозні захворювання, які потребують лікування.

Однак варто зазначити, що найчастіше підвищений рівень ТТГ викликаний гіпотиреозом або ж тиреоїдитом Хашимото. Ці хвороби сигналізують про дисфункцію щитоподібної залози.

Що робити, якщо у вас підвищений ТТГ?

В першу чергу, як вже говорилось раніше, ви повинні звернутися до ендокринолога. Аби зекономити час і не ходити два рази, бажано перед візитом здати аналіз крові на гормони щитоподібної та антитіла до тиреоїдної пероксидази: Т3, Т4 та АТПО, не зайвим буде й УЗД щитоподібної залози. Маючи всі необхідні аналізи на руках, лікар зможе швидше поставити діагноз.

Якщо виявиться, що у вас гіпотиреоз чи тиреоїдит Хашимото, як це зазвичай буває, то лікар може призначити вам гормонозамінну терапію. Тобто призначити ті самі гормони (проте синтетичні), які не виробляє ваша щитоподібна або ж виробляє недостатньо. Таких препаратів є декілька, найпопулярніші з них: L-тироксин та Еутирокс.

Якщо ТТГ буде підвищено незначно, а гормони Т3 і Т4 не критично знижені, то лікар може призначити спочатку препарати йоду та вітаміни групи B. Оговоривши з вами те, що після курсу ви обов’язково перездасте аналізи і знову прийдете на прийом, аби подивитися, чи виправило таке лікування ситуацію. Якщо ж ні, то все-таки, швидше за все, буде призначено гормони.

Знижений ТТГ

Низький рівень гормону ТТГ також сигналізує про «неполадки» в організмі, з якими потрібно боротися, призначивши відповідне лікування. Надто низький рівень гормону ТТГ може свідчити про такі захворювання: тиреотоксикоз, токсичний зоб, гіпертиреоз, травму гіпофіза, запалення та злоякісні пухлини щитоподібної залози, а також при голодуванні чи отруєнні гормональними препаратами. Детальніше про знижений ТТГ читайте тут.

Висновки

Якщо ви здала аналіз крові на гормон ТТГ і виявили відхилення від норми, вам необхідно терміново звернутися до лікаря ендокринолога. Він призначить лікування, а також порадить спеціальну дієту, яка в комплексі з препаратами допомагає нормалізувати гормональний фон.

Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням, адже таким чином можна спричинити серйозний гормональний збій, виправити який буде дуже складно, навіть з лікарською допомогою.

Вам також буде цікаво

Обговорення