Чи потрібна кома між «не що інше…як»?

треба ставить кому перед як в цьому словосполученні, чи ні?

Подібні звороти класифікують по-різному. Деякі мовознавці називають їх приєднувальними, інші — порівняльними. Вони завжди вживаються в усталеному вигляді, будуючи висловлення за певними граматичними законами. Це потребує відповідної побудови речення, узгодження його частин і всіх членів.

За правилами пунктуації ми маємо ставити кому у звороті «не що інше, як» перед «як». Зворот умовно можна поділити на дві частини:

  1. «не що інше» належить першій частині висловлення, яка виступає немовби сполучним словом, акцентуючи на тому, про що буде повідомлено далі;
  2. «як» подібно до сполучників вводить другу частину, яка розкриває значення першої, конкретизує, про що йшлося в першій частині.

Вислів не можна розірвати іншими словами, замінити компоненти, бо зміняться смисл, правила узгодження й функціонування в реченні. Подібний до «не що інше, як» зворот «не хто інший, як».

Тож, кому ставимо тільки перед «як» — другою частиною звороту.

Наприклад

  • Те, що її налякало, було не що інше, як шурхіт птахів під вікнами.
  • Це було не що інше, як торнадо — тут вони бувають дуже часто.
  • Не що інше, як згода власника квартири, може дозволити зареєструвати вас там.Чи потрібна кома між «не що інше…як»?

Увага! Не плутайте аналізований зворот із «перш ніж», «довше ніж», «більше як» і подібними. Між ними не ставимо кому: Перш ніж піти додому, я зайшов до друга. Засідання тривало не більше як півгодини: його визнали осудним. Тобі довелося чекати на мене довше ніж годину, але обіцяю, що це було востаннє.

Також не забуваємо правильно ставити кому в «не хто інший, як».

Наприклад

  • Не хто інший, як бунтівник, допоміг офіцеру вибратися з пастки.
  • Той, хто порушив мій спокій, був не хто інший, як давно забутий друг.
  • Не хто інший, як власник ячейки, може відчинити її без ключа.

Отже, у звороті «не що інше як» ставимо кому лише один раз перед «як». Одностайності у визначенні типу звороту ще немає, тому умовно називаємо його приєднувальним або порівняльним.

AnsWiki
Додати коментар