Чи потрібна кома перед «тим самим»?

Чи доречно ставити кому перед сполученням тим самим? В яких випадках кома потрібна?

У статтях ЗМІ та на ТБ ми можемо прочитати (почути) подібні речення:

  • Пожежники вчасно загасили пожежу, тим самим врятувавши лісництво від збитків.

  • В Італії приготували найбільшу у світі піцу, тим самим потрапили до книги рекордів Гіннеса.

Сполука досить розповсюджена й у розмовному мовленні. Як бачимо з наведених вище прикладів, ми ставимо кому перед «тим самим», виділяючи дієприслівниковий зворот або однорідні члени речення. Але варто розібратися, чи не є її використання помилкою в нашому мовленні.Чи потрібна кома перед «тим самим»?

Порівняймо речення

  • Об’єднання церков: з тим самим результатом, що й досі?

  • Я постійно борюся з тим самим: постійно переїдаю.

  • Влада підвищила податки, тим самим збільшивши надходження до бюджету.

Очевидно, що «тим самим» у наведених прикладах виконує різні функції. В першому та другому реченнях сполука є калькою з рос. «тот самый» (тем самым). Для української мови таке нагромадження займенників не є виправданим, бо вони легко вилучаються з контексту.

Наприклад

  • Об’єднання церков: з тим же результатом, що й досі?

  • Я постійно борюся з тим, що постійно переїдаю. (Я постійно борюся з переїданням.)

У реченнях, де «тим самим» входить до складу дієприслівникового звороту та є обставиною, мовознавці радять замінити сполуку на українські аналоги. Адже останнім часом її вважають канцеляризмом і рахують за стилістичну помилку.

Канцеляризм — це стійке слово чи словосполучення, характерне для офіційно-ділового мовлення. В розмовному та публіцистичному стилі звучить недоречно, тому радять його уникати.

Зважаючи на це, третє речення краще переробити так:

  • Влада підвищила податки, в такий спосіб збільшивши надходження до бюджету.

Або використати інші синонімічні конструкції: «Пожежники вчасно загасили пожежу, таким чином врятувавши лісництво від збитків» або взагалі прибрати непотрібне нагромадження «В Італії приготували найбільшу у світі піцу й потрапили до книги рекордів Гіннеса».

Увага! Радимо уникати в мовленні кальок і русизмів, нагромадження сполук, які легко видаляються з контексту. «Тим самим» краще замінити на «в такий спосіб», «таким чином» (де можливо) або зовсім не використовувати.

AnsWiki
Додати коментар