Кого не мають права мобілізувати?
Кого не торкнеться мобілізація? Які є категорії, за якими не мають права мобілізовувати?
В такий складний для України час, питання мобілізації стоїть дуже гостро. Звісно, є певний відсоток чоловіків, що самі рвуться в бій. Проте, таких меншість. Засуджувати, звісно, ніхто не має морального права, тому що війна — це страшне видовище. І вижити там фізично та духовно дуже важко.
Давайте розберемося, кого ж не мають права мобілізовувати, хто може видихнути з полегшенням.
Мобілізації підлягають лише військовозобов’язані чоловіки. Невійськовозобов’язаних чоловіків мобілізовувати не мають права.
Але варто зазначити, що і серед військовозобов’язаних є категорії людей, які звільняються від мобілізації.
До таких осіб належать:
1. Особи, що заброньовані на період мобілізації та на воєнний час органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також підприємствами, установами і організаціями.
Бронювання означає, що не можуть мобілізовуватися люди, що працюють в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та на підприємствах, в організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення).
2. Особи, що визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до 6 місяців. Такий висновок має надати медична комісія.
Також є перелік хвороб, через які особа визнається взагалі непридатною для військової служби (ця підстава є безстроковою). З цим переліком ви може ознайомитися тут.
3. Чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років. Призвати таких чоловіків можна лише за їхньої згоди.
4. Жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років, тобто вдови та вдівці.
5. Жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває дитина—інвалід підгрупи, А віком до 18 років;
6. Жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є інвалідом I чи II групи, до досягнення нею 23 років;
7. Усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років. Також можуть бути призвані за бажанням.
8. Особи, що доглядають людей з особливими потребами, відповідно до законодавства України
9. Народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
Також призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають:
- студенти, аспіранти та докторанти, які навчаються на денній формі навчання;
- наукові і науково-педагогічні працівники вищих навчальних закладів, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, а також педагогічні працівники загальноосвітніх навчальних закладів, за умови, що вони працюють відповідно у вищих навчальних закладах, наукових установах та організаціях, загальноосвітніх навчальних закладах за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.
Нагадаємо, що цього року в Україні планують відновити призов до армії військовозобов’язаних віком від 20 до 27 років. Саме із них і буде формуватися резерв ЗСУ.